Inscenace Z Deniku Ostravaka slaví dvě stě repríz. A je pořád vyprodaná

Ostrava - Herci z ostravského Divadla loutek slaví. Odehráli dvě stě repríz inscenace Z deniku Ostravaka. Ta vznikla podle internetových zápisků, které v ostravském dialektu píše blogger s přezdívkou Ostravak, jehož identitu se nikdy nepodařilo odhalit. Svérázným způsobem v nich komentuje aktuální dění i své soukromé zážitky.

Před šesti lety znal zápisky bloggera Ostravaka téměř každý. Hlavní roli v nich hrála Ostrava. Režisér Radovan Lipus a dramaturg Marek Pivovar byli první v zemi, kteří na jeviště převedli internetový blog. 

„Věděli jsme, že máme nabídku dělat v Divadle loutek a Radek přišel s tím, že to bude Ostravak Ostravski. Musel to několikrát zopakovat, protože já už jsem měl v plánu něco jiného, ale nakonec jsme tedy udělali právě Ostravaka a dnes rozhodně ani jeden z nás nelituje,“ uvedl dramaturg a spoluautor textu Marek Pivovar.

Na jevišti divákům Ostravak popisuje jeden rok ze svého života. Třeba první noc s novým DVD přehrávačem, silvestrovskou oslavu s přáteli nebo rodinné obědy, při kterých vyjde najevo, že se otcova hornická přilba se změnila v berušku.

Svou první velkou a zásadní roli na jevišti vytvořil v Ostravakovi i osvětlovač divadla Antonín Šimela. Jeho bezpečnostní technik diváky nejprve přijde školit a pak se sám stane obětí havárie amoniaku.

Po dvou sté repríze už inscenace Z deníku Ostravaka není úplně stejná. Herci do ní vložili nápady, které se objevily při reprízách a průběžně se musela měnit jména prezidentů i hejtmanů. Vyprodáno je stále.

Internetový blogger Ostravak přestal pravidelně komentovat aktuální dění ve stejném roce, kdy vznikla tato inscenace. Teď se ozývá jen občas. Napsal například letos v květnu, když město koupilo fotbalový stadion na Bazalech.

Inscenace Z deniku Ostravaka hraje divadlo šest let. Za tu dobu se divadlo Divadlo loutek rozrostlo, přibyla k němu alternativní scéna. V hereckém souboru přibylo šest dětí a tři vnuci.

3 minuty
Reportáž Heleny Dohnalové
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...