Prototyp kosmické lodi Starship byl při tlakové zkoušce vážně poškozen

Prototyp lodě Starship, se kterou chce americká soukromá společnost SpaceX kolonizovat Mars, byl při tlakové zkoušce tento týden poškozen. Zakladatel SpaceX Elon Musk uvedl, že prasknutí nádrže nebylo neočekávané, protože se testovalo maximální natlakování systémů. Musk současně ohlásil, že prototyp označovaný Mk1 vyřadí a k letovým zkouškám použije ověřovací aparát s označením Mk3.

Exploze Muskovy lodi Starship
Zdroj: Twitter/ Chris B. NSF

Zkouška se konala ve středu na kosmodromu Boca Chica na jihu Texasu u hranic s Mexikem. Na zveřejněných záběrech je patrné, jak odletí víko nádrže. Předpokládalo se, že SpaceX během několika týdnů přikročí s Mk1 k letovým testům, což se ale nakonec nestane – prototyp už není schopný letu a oprava nedává smysl.

„(Mk1) měl význam výrobního průkopníka, ale letový design je už odlišný,“ napsal Musk na Twitteru s tím, že veškerý vývoj se teď soustředí na Mk3. Prototyp bude létat do výšky 20 kilometrů, ačkoli stejně jako Mk1 bude schopen překročit hranici vesmíru. Podle dalších informací je už na Floridě připravený i materiál pro stavbu další rakety – Starship Mk 4.

Selhání, nebo test?

Musk ke středeční zkoušce uvedl, že cílem bylo natlakovat systémy prototypu na maximum, konkrétní hodnoty ale neuvedl.

Na diskusních webech, které se věnují kosmonautice, uživatelé debatují o tom, že systém byl zatížen až několikanásobkem provozního tlaku. Zda takovéto překročení provozních hodnot bylo cílené, tedy nebylo jasné až do čtvrtečního večera, kdy společnost SpaceX vydala tiskové prohlášení, kde uvedla: „Úkolem dnešního testu bylo natlakování systémů na maximum, takže výsledek nebyl úplně nečekaný. Nikdo se nezranil a nezpůsobí to velké zdržení.“

Prototypy Mk1 a Mk3 nahradily testovací kus jménem Starhopper (Hvězdný skokan). Ten byl letos v srpnu vyřazen po úspěšné sérii raných letových zkoušek.

Loď Starship, která bude podle SpaceX schopná transportovat až sto lidí, je druhým stupněm vyvíjeného raketového dopravního systému. První stupeň společnost pojmenovala Super Heavy, protože bude velmi těžký s 35 motory Raptor. Druhý stupeň bude mít šest motorů a bude schopen letů nezávisle na prvním stupni. S prvními operačními lety Starshipu počítá SpaceX v roce 2021.