V Roskosmosu se krade po miliardách, řekl šéf ruských vyšetřovatelů

V ruské kosmické agentuře Roskosmos se krade po miliardách, zlodějina nemá konce. Na poradě v Moskvě to podle agentury TASS prohlásil šéf ruských vyšetřovatelů Alexandr Bastrykin. Vyšetřovací výbor, obdoba americké FBI, pracuje podle něj v kosmické agentuře pět let, ale „konce se nedobral“.

Systém je jednoduchý – nejdřív dostat za hranici peníze a za nimi pak i samotného pachatele, řekl Bastrykin. Narážel nejspíš na informace o osudu Jurije Jaskina, ředitele výzkumného ústavu vesmírných přístrojů, který údajně pod záminkou služební cesty uprchl na Západ. Ředitelovo působení v ústavu spadajícím pod Roskosmos nyní prověřuje tajná služba FSB.

Už v únoru se v médiích objevily zprávy, že vnitřní kontroly v Roskosmosu, které nejspíše nařídil sám prezident Vladimir Putin, vedly ke spuštění čtrnácti trestných řízení. Rozkrádání a korupce jsou pokládány za jednu z hlavních příčin neúspěchů v ruském vesmírném programu.

Roskosmos čeká audit

Šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin slíbil zavést v organizaci pořádek, napsala agentura TASS. „Budeme muset zavést pořádek, vypracovat finanční a hospodářský audit. Ne všem se to líbí, ale touto cestou se vydáme,“ řekl Rogozin. Roskosmos se podle něj musí zbavit „špatností“ a pustit se do práce, kterou od něj všichni čekají.

„Rusko musí soupeřit s velkými zahraničními konkurenty díky kompetentnosti a semknutosti, jak tomu bylo v sovětských dobách. Tento proces ale provázejí protitlaky,“ dodal bez dalšího upřesnění.