Muskova společnost SpaceX vybrala prvního turistu, který se proletí kolem Měsíce

Soukromá americká vesmírná společnost SpaceX podnikatele Elona Muska uzavřela kontrakt s prvním turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Oznámila to ve čtvrtek na Twitteru. Jméno pasažéra se prý veřejnost dozví příští pondělí.

Elon Musk
Zdroj: REUTERS Autor: Mario Anzuoni

 „SpaceX se dohodla s prvním soukromým pasažérem pro let kolem Měsíce na palubě našeho dopravního prostředku BFR. Bude to důležitý krok k naplnění snů lidí o cestách do vesmíru,“ uvedla společnost.

Cestu má umožnit zcela nová, mohutná a opětovně využitelná raketa BFR, s níž chce SpaceX kolonizovat i Mars. Cesta kolem Měsíce se podle původních plánů měla uskutečnit už koncem letošního roku, podle zprávy listu The Wall Street Journal byl ale start přeložen na polovinu roku 2019.

V pondělí má SpaceX oznámit nejen jméno měsíčního turisty, ale i informaci o tom, proč se jím má stát právě on, uvedla firma na Twitteru. Už dříve se objevily spekulace, že půjde o Japonce.

Další detaily o BFR

Raketa BFR, která turistu vynese do vesmíru, by měla být vysoká asi 106 metrů. Řadu detailů o ní prozradila nedávno prezidentka SpaceX Gwynne Shotwellová na pařížské konferenci World Satellite Business Week.  Raketa podle ní bude velmi flexibilní a díky tomu umožní lidem pracovat ve vesmíru a vynést tam technologie, které se doposud do kosmu dostat nemohly. Průměr nákladového prostoru bude 8,5 metru, takže raketa bude například moci zachytit satelit a provést jeho servis.

Kosmická loď BFR - vizualizace
Zdroj: SpaceX

Loď má být dostupná ve třech variantách:

  • Pilotovaná loď (BFR spaceship): bude dopravovat lidi do vesmíru
  • Tanker (BFR tanker): dopraví na oběžnou dráhu zásoby paliva pro dálkové lety na Měsíc či Mars
  • Bezpilotní loď (BFR satellite delivery spacecraft): velkotonážní nákladní loď, která bude disponovat velkými dveřmi pro vypuštění nákladu na oběžné dráze

„Turismus je nevyhnutelý, ale je potřeba se neunáhlit. Nejdříve poletí zkušební piloti, rodiny až potom,“ komentovala budoucí lety platících zákazníků Shotwellová.