Zakladatel Amazonu začal stavět obří hodiny pro příštích 10 000 let. Budou stát přes 800 milionů

V texaských horách vzniká extrémně přesný měřicí přístroj: obří hodiny, které nejenže ukazují čas, ale mají také symbolickou rovinu. Budou lidstvu připomínat, že musí přemýšlet v delším časovém horizontu.

O tom, že začala instalace obřích mechanických hodin, které mají měřit čas po příštích 10 000 let, informoval na svém twitterovém účtu zakladatel a generální ředitel internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Podle listu Daily Mirror do projektu investoval 42 milionů dolarů (více než 860 milionů korun).

Hodiny budou vysoké přes 150 metrů a pohánět je mají termální cykly Země, píše server CNBC. Bezos na Twitteru zveřejnil rovněž video zachycující práce na instalaci přístroje. Podle listu Daily Mirror zatím není jasný termín dokončení.

Je třeba začít přemýšlet dlouhodobě

„Jsou to speciální hodiny, které mají být symbolem a ikonou dlouhodobého uvažování,“ uvedl Bezos na internetových stránkách. „Lidstvo je teď natolik technologicky vyspělé, že můžeme vytvářet nejen mimořádné zázraky, ale i civilizační problémy. Pravděpodobně budeme potřebovat více dlouhodobého uvažování,“ dodal.

Duchovním otcem hodin je podle Bezose americký vědec, vynálezce, podnikatel a spisovatel Danny Hillis, který na nich začal pracovat už v roce 1989. „Posledních asi pět let Dannymu s tím projektem pomáhám,“ uvedl Bezos, který patří mezi nejbohatší lidi na světě.