TÉMA

Kameraman

Izraelská armáda zahájila „nultou fázi“ invaze do Gazy. Likviduje teroristy a hledá rukojmí

Izraelská armáda oznámila, že její pozemní jednotky s tanky v posledních 24 hodinách provádí místní operace za hranicí Pásma Gazy. Informoval o tom server The Times of Israel. Cílem je vyčistit pohraniční oblast od teroristů z palestinského hnutí Hamás, uvedla izraelská média. Podle deníku Ha’arec vojáci také hledají lidi, které Hamás o víkendu unesl.
13. 10. 2023Aktualizováno13. 10. 2023, 23:47|

Válečná reportáž vám vezme kus duše, říká kameraman, který natáčel v Charkově nebo Sýrii

Společně s reportérkou Darjou Stomatovou zůstali jako poslední zahraniční štáb v Ruskem ostřelovaném Charkově. Z Ukrajiny tehdy za CNN Prima News reportovali do celého světa. Nebyla to první zkušenost s válkou, kterou kameraman Ján Schürger zažil. Ačkoliv ho natáčení v zemích zmítaných násilím velkou část kariéry živí, je Schürger proti válce. Válečná reportáž vám vezme kus duše. Čím častěji do těch zemí jezdíte, tím to bude horší, nakonec se z vás stane cynik, vysvětluje kameraman v podcastu Background ČT24.
11. 8. 2023|

Drony s dřevěnou vrtulí zní jako křovinořez, popisuje zkušenosti z Ukrajiny kameraman Hönig

Kameraman České televize Vojtěch Hönig v Událostech, komentářích popsal vlastní zážitky z Ukrajiny zmítané válkou. Prozradil, že vojáci už poznají jednotlivé zbraně pouze podle zvuku, a pokud není palba mířená přímo na ně, dokážou přelétavající rakety sledovat „jako tenis“.
25. 1. 2023|

Na Ukrajině kameramana Němečka těsně minula raketa. Objektivem nezaznamenáte vše, realita války je mnohem horší, říká

Kameraman České televize Pavel Němeček byl na Ukrajině letos celkem čtyřikrát. Divákům zprostředkoval záběry přímo z bojové linie. Všechno ale zachytit nemohl, ať už z taktických důvodů, aby neodhalil strategické pozice ukrajinských vojsk, nebo kvůli omezením, která mají média jako taková. Kamerou totiž nelze přenést pachy války, říká. Když se ho pak na přednáškách lidé ptají, jaká je skutečná situace na Ukrajině, odpovídá jim: „Realita je ještě horší.“ Kromě zkušeností z války na Ukrajině vzpomíná Němeček v podcastu Background ČT24 také na to, jak ho v Libanonu zavřeli do vězení.
2. 11. 2022|

„Říkáte si: Jsem mrtvý, nebo žiju?“ popisuje válečný kameraman ČT chvíle po dopadu bomby

„V té tmě vůbec netušíte, co se děje. A říkáte si: Jsem mrtvý, nebo žiju? Když se ukázalo světlo, tak jsem si říkal, že jsem naživu, ale nevím, co mi je,“ popsal své první pocity po dopadu kazetové pumy kameraman Pavel Němeček. Ten se minulý týden se štábem České televize skrýval ve městě Barvinkove v Charkovské oblasti na Ukrajině a natáčel zde reportáž v budově využívané ukrajinskými silami. Puma prorazila strop a dopadla kousek od něj. O nejhorší zážitek z války prý ale nešlo.
17. 6. 2022|

Trestní oznámení v souvislosti s propagací Schillerové na sociálních sítích policie „uložila“

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) nezahájila úkony trestního řízení v souvislosti s propagací bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) na sociální síti Instagram. Věc takzvaně uložila, uvedl mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. Rozhodnutí nyní přezkoumá státní zástupce. NCOZ se začala financováním fotografií a dalších příspěvků na soukromých sociálních sítích Schillerové zabývat v dubnu. Jako první o tom informoval server Neovlivní.cz.
20. 5. 2022|

Ministr financí Stanjura zadal audit nákladů i na fotky své předchůdkyně Schillerové. Vyšly na dva miliony

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zadal audit nákladů na mediální servis své předchůdkyně Aleny Schillerové (ANO), včetně milionů za fotografie a videa na sociální sítě. Uvedl to ve čtvrtek portál Aktuálně.cz.
3. 2. 2022|

Schillerová v OVM řekla, že se její osobnější snímky pořízené pracovníky ministerstva fakturovaly hnutí ANO

Za fotografie a videa s někdejší ministryní financí Alenou Schillerovou (ANO), které nesouvisely s agendou ministryně financí, platilo fotografovi a kameramanovi z ministerstva hnutí ANO. Schillerová to řekla v Otázkách Václava Moravce. Exministryně byla v době, kdy řídila resort, aktivní na sociálních sítích Instagram i Facebook. Server Seznam Zprávy upozornil, že ministerstvo za platy profesionálního fotografa a kameramana zaplatilo od září 2020 do konce loňského listopadu 1,93 milionu bez odvodů.
30. 1. 2022|

Ministerstvo financí za Schillerové zaplatilo dva miliony za fotografa a kameramana, píší Seznam Zprávy

Ministerstvo financí za působení své tehdejší šéfky Aleny Schillerové (ANO) zaplatilo za služby profesionálního fotografa a kameramana téměř dva miliony korun. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Oba pracovali jako řadoví referenti v odboru vnějších vztahů a komunikace. Jejich fotografie a videa používala Schillerová k prezentaci na Instagramu či Facebooku. Exministryně a současná šéfka nejsilnějšího poslaneckého klubu tvrdí, že sociální sítě si spravovala sama a fotograf a kameraman se jako zaměstnanci ministerstva podíleli na mediálním obrazu celého úřadu.
28. 1. 2022Aktualizováno28. 1. 2022, 15:08|

V Gruzii zemřel novinář, kterého zbili odpůrci LGBT. Tisíce lidí protestovaly

V Gruzii zemřel kameraman, kterého minulý týden v Tbilisi napadli odpůrci sexuálních menšin (LGBT). Alexandra Laškaravu našla v neděli matka mrtvého v jeho bytě, oznámila televize Pirveli, pro kterou novinář pracoval. Příčinu smrti úřady zatím neurčily, policie podle ruské služby BBC smrt vyšetřuje jako pokus o sebevraždu. Kvůli úmrtí novináře protestovaly v neděli večer v Tbilisi tisíce lidí, kteří požadovali demisi premiéra. V parlamentu také v pondělí vypukla potyčka mezi opozičními a vládními poslanci.
12. 7. 2021Aktualizováno12. 7. 2021, 16:34|

V 83 letech zemřel kameraman Jiří Lebeda, točil silvestry s Menšíkem nebo Dva písaře

Zemřel kameraman Jiří Lebeda, bylo mu 83 let. Za kamerou stál od šedesátých let. Svůj profesní život spojil s Československou a později Českou televizí.
13. 3. 2021|

Kameramanské ceny si odnáší Štrba či Žiaran. Celoživotní čest a sláva náleží Jiřímu Šámalovi

Martin Štrba, Martin Žiaran, Petr Racek, Diviš Marek a Václav Tlapák jsou letošními laureáty cen Asociace českých kameramanů. Ocenění obdrželi za vynikající kameramanské umělecké dílo v oblasti filmu a televize. Za studentskou tvorbu byl porotci vyzdvižen Leo Michael Bruges. Za celoživotní kameramanské dílo byl v 26. ročníku oceněn Jiří Šámal.
24. 2. 2021|

Natáčel v likérce, skladech, při zátahu i na soudech. Kvasnička pronikal do metanolové kauzy

Před devíti lety Česko sevřela prohibice. Lidé se báli pít, i po jediném „panáku tvrdého“ hrozila slepota nebo smrt. Nikdo tehdy nevěděl, ve které lahvi se skrývá pančovaný a špatně namíchaný alkohol. Zlínský českotelevizní reportér Josef Kvasnička si před devíti lety získal takovou důvěru u policie, že jako jediný český novinář dostával zprávy o tom, co a kde se bude dít. Metanolovou aférou provázel nejen diváky České televize, ale každého, kdo případ tehdy v médiích sledoval. Jednu z největších kauz českých dějin připomene pořad Newsroom ČT24.
21. 2. 2021|

Sonda Perseverance zažije při přistání na Marsu sedm minut hrůzy

Na Marsu se ve čtvrtek pokusí přistát další automatický průzkumník amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). K hlavním úkolům vozítka Perseverance bude patřit hledání známek možného mikrobiálního života na rudé planetě v dávné minulosti. Během krátké doby osmi dnů je to už třetí vědecký aparát vyslaný lidmi, který k Marsu dorazil.
18. 2. 2021|

Nouze naučila filharmonika nejen housti. Stal se i kameramanem

S nemožností věnovat se své profesi kvůli protikoranovirovým opatřením se umělci snaží vypořádat různými způsoby. Například koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička ke hře na housle přidal i práci s kamerou. Aby mohl posluchačům hudbu zprostředkovat alespoň on-line, naučil se filmovat.
1. 1. 2021|

„Ke konci představení zavládl v místnosti naprostý chaos.“ Před 125 lety se v Paříži zrodila kinematografie

Před stoletím a čtvrt, 28. prosince 1895, se v kavárně Grand Café na pařížském bulváru Kapucínů shromáždilo 33 váhavých hostů, kteří si nebyli jisti, na co se to vlastně přišli podívat. Přesto dal každý z nich za dlouho očekávané představení jeden frank. O několik okamžiků později bylo všem zřejmé, že právě byli svědky něčeho, co navždy změní celý svět. Toho večera se udál zrod nového zábavního průmyslu – takzvaného „sedmého umění“ – filmu. Auguste a Louis Lumièrové tehdy napjatému publiku představili deset krátkých snímků, které natočili na svůj nový vynález kinematograf.
28. 12. 2020|

„Tvrdil jsem, že jsem učitel dějepisu a fotím si materiál pro budoucí učebnice,“ říká běloruský novinář o práci během protestů

V Bělorusku se už pátým týdnem protestuje proti výsledku prezidentských voleb, ve kterých obhájila svou pozici dosavadní hlava státu Alexandr Lukašenko. Policie nadále zatýká jak demonstranty, tak novináře, kteří se o událostech snaží přinášet aktuální informace. „Základní pravidlo je dobře se obléct a obout pro případ, že by vás zadrželi. Kartáček a pastu si ale neberu, aby si policie nemyslela, že jsem na to připravený,“ popisuje v rozhovoru pro Českou televizi Denis Dziuba, běloruský kameraman z televize Belsat.
12. 9. 2020|

Slzný plyn v Hongkongu a rakety v Izraeli. Zahraniční zpravodajové hrozbám čelí i v přímém přenosu

Živý vstup v nebezpečném prostředí – situace, do které se v poslední době dostali také zahraniční zpravodajové České televize. Barbora Šámalová se v živém vysílání z Hongkongu ocitla uprostřed potyčky mezi demonstranty a policisty. David Borek se zase z Izraele hlásil ve chvíli, kdy se městem Ašdod rozezněly sirény ohlašující raketový útok. Co by měl reportér v takové situaci dělat? A v jakém případě vstup přerušit a dát přednost svému bezpečí? Téma pro Newsroom ČT24.
23. 11. 2019|

Apollo 12 se dostalo k Měsíci i přes velké potíže při startu

Americká mise Apollo 12 byla druhou výpravou, během které se lidská noha dotkla povrchu Měsíce. Chybělo přitom málo, aby její posádka vstoupila do historie podobně jako následující třináctka. Astronauti, kteří před 50 lety odstartovali z Kennedyho vesmírného střediska, ale měli přece jen více štěstí. Nakonec se nejen procházeli po zemské oběžnici, ale také zpátky na Zemi přivezli řadu zajímavých vzorků.
14. 11. 2019|

„Nepřetáčej to.“ Festival ve Varech poctil kameramana Smutného Zánikem samoty Berhof

Kameraman Vladimír Smutný je držitelem sedmi Českých lvů a počítat může jistě i s další cenou. Karlovarský festival mu totiž na závěr 54. ročníku udělí ocenění za přínos českému filmu. Už ve čtvrtek jako poctu Smutnému promítl drama Zánik samoty Berhof, které si významný tuzemský kameraman osobně do varského programu vybral a také jeho projekci uvedl.
4. 7. 2019|

Nebe nad Novým Zélandem rozzářila ohnivá koule. Šlo o padající družici

O víkendu zaznamenaly televizní kamery na Novém Zélandu pád záhadného ohnivého tělesa. Zachytily ho během kriketového zápasu. Rusko nyní potvrdilo, že se jednalo o jeho vojenskou družici.
10. 1. 2019|