Drony s dřevěnou vrtulí zní jako křovinořez, popisuje zkušenosti z Ukrajiny kameraman Hönig

12 minut
Události, komentáře: Válka na Ukrajině z pohledu kameramana
Zdroj: ČT24

Kameraman České televize Vojtěch Hönig v Událostech, komentářích popsal vlastní zážitky z Ukrajiny zmítané válkou. Prozradil, že vojáci už poznají jednotlivé zbraně pouze podle zvuku, a pokud není palba mířená přímo na ně, dokážou přelétavající rakety sledovat „jako tenis“.

Hönig přiblížil, jak vypadají města při opakovaných leteckých poplaších.„Například v Kyjevě, kde byly (letecké) poplachy velmi časté, tak na začátku války je lidé uposlechli, schovávali se. Ale potom by to znamenalo, že musíte být v krytu šest, sedm hodin,“ popsal.

Poplachy jsou navíc různě dlouhé, mohou trvat třeba půl hodiny, ale i dvojnásobně dlouho. „Většina obyvatel používá mobilní aplikaci, která je upozorní na konec poplachu. Ve dnech, kdy je poplachů hodně, je město většinou vylidněné. Když se očekávají větší útoky, nebo jsou dopady do města, tak je na ulici opravdu málo lidí,“ říká Hönig.

Upozornil, že pokud se člověk pohybuje blízko fronty, tak se mu zpravidla předem žádného varování nedostane, protože se to zkrátka nestihne.

Práce na frontě je o důvěře

„Pokud jde o rakety s delším doletem, tak poplach funguje. Ale nikdo vlastně neví, kam přesně ta raketa letí, jestli se ji podaří sestřelit. A i když se to povede, tak ten materiál vždycky někam dopadne,“ popsal kameraman. Vojáci už například podle jeho zkušenosti umí poznat různé zbraně, například houfnice, podle zvuku.

Zavzpomínal, jak při natáčení jedné z reportáží přítomný voják opřený o auto koukal na přelétavající rakety „jako na tenis“, protože prý věděl, že nelétají na něj.

Práce na frontě je podle Höniga „hrozně moc o důvěře“, důležitá je také spolupráce s vojáky, kteří dohlížejí i na bezpečnost štábu. „Oni vás mají trošku na starosti a cítí za vás zodpovědnost. I díky tomu, že tam je Česká televize od (začátku) invaze každý den, tak máme dlouhodobější vztahy a kontakty. A to je velmi cenné, jinak bychom se tam nedostali,“ prozradil.

Ukrajinci podle něj musí žít i s útoky dronů. Ty Rusové navíc často vypouštějí v noci, kdy je těžší je sestřelit. „Tyto drony létají poměrně pomalu, udává se 170 kilometrů za hodinu. Zvuk je velmi pronikavý, jako sekačka nebo křovinořez. A je to model s dřevěnou vrtulí,“ přiblížil kameraman íránské sebevražedné drony. Naštěstí se podle něj alespoň nad městy daří vytvořit jakési protiletecké deštníky a většina dronů tak končí sestřelených.

Sám Hönig se na Ukrajině pohybuje už řadu let, má tam i spoustu přátel. I přes aktuální riziko tak chce do válkou zmítané země jezdit dál. „Je to to nejmenší, co teď můžu udělat,“ má jasno kameraman.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V Sýrii se rozhořelo sektářské násilí, obětí jsou desítky

Sektářské násilí v Sýrii si za poslední dva dny vyžádalo nejméně 73 lidských životů. Píše to agentura AFP s odkazem na Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR). Už předtím informovala o středečním úmrtí patnácti drúzských bojovníků po přepadení bezpečnostními silami a ozbrojenci napojenými na stát u Damašku. Francie vyzývá k ukončení násilností, Izrael v reakci na útoky proti drúzům udeřil na předměstí syrské metropole.
před 35 mminutami

Trump po dohodě o nerostech schválil prodej zbraní Ukrajině

Administrativa Donalda Trumpa poprvé od lednového nástupu k moci odsouhlasila prodej zbraní Kyjevu. Spojené státy a Ukrajina ve středu podepsaly historickou „dohodu o hospodářském partnerství“, která umožní Washingtonu přístup k ukrajinským vzácným nerostným surovinám a založení společného investičního fondu pro obnovu Ruskem napadené země. Moskva se k vývoji zatím nevyjádřila.
00:34Aktualizovánopřed 48 mminutami

Kyjev to s mírem myslí vážně, říká Lipavský o paktu s USA

Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha označil americko-ukrajinskou dohodu o přírodních zdrojích za milník v partnerství obou zemí. Šéf české diplomacie Jan Lipavský (nestr.) považuje ujednání za důkaz, že Kyjev je připraven na mírová jednání, zatímco Rusko se dál vykrucuje.
12:45Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Odtajněné dokumenty ukazují, jak Argentina pomáhala utéct nacistům

Argentina odtajnila dokumenty, které ukazují, že země po druhé světové válce do značné míry pomáhala nacistům uniknout z Evropy. K on-line zpřístupnění stovek dokumentů svolil argentinský prezident Javier Milei. Napsal to britský list The Times.
před 2 hhodinami

Ruský dronový útok zabil v Oděse dva lidi a dalších patnáct zranil

Ruský dronový útok na rezidenční čtvrť v ukrajinské Oděse zabil v noci na čtvrtek dva lidi a dalších patnáct zranil, informovala agentura Reuters s odvoláním na šéfa vojenské správy Oděské oblasti Oleha Kipera. Moskvou dosazený šéf Ruskem okupované části Chersonské oblasti Vladimir Saldo tvrdí, že při ranním ukrajinském dronovém útoku zemřelo sedm lidí na trhu ve městě Olešky.
06:16Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Sesazený jihokorejský prezident Jun Sok-jol čelí další obžalobě

Jihokorejská prokuratura obžalovala sesazeného prezidenta Jun Sok-jola ze zneužití pravomocí, informovala agentura Jonhap. Exprezident už je také souzen za vzpouru v souvislosti s vyhlášením stanného práva na začátku loňského prosince. Statní zastupitelství pro Juna vazbu nepožadovalo. Ve čtvrtek také podle očekávání rezignoval na své funkce premiér a úřadující prezident Han Duk-so, aby se mohl 3. června zúčastnit předčasných prezidentských voleb.
08:03Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Čapími mláďaty se chlubí už sedm hnízd

V sedmi pozorovaných hnízdech na západě a jihu země se v posledních dnech narodila čápata, která se tradičně líhnou až kolem poloviny května. Odborná data naznačují, že pokračuje vědecky zdokumentovaný trend dřívějšího hnízdění těchto ptáků. Informace ČT potvrdil ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. V rámci programu Čapí hnízda sledují ornitologové se zapojením veřejnosti 1709 známých hnízd čápa bílého v Česku.
před 9 hhodinami

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 16 hhodinami
Načítání...