TÉMA

Jižní Libanon

Izrael hrozí obnovením války s Hizballáhem

Izrael varoval před obnovením války s teroristickým hnutím Hizballáh. Proces jeho odzbrojení podle něj vázne. Bylo přitom jednou z podmínek loňského příměří. Podle zahraničních pozorovatelů Izrael klid zbraní už tak nerespektuje a dále podniká údery po celém jihu Libanonu. Zasažené vesnice se jen obtížně vracejí zpět k životu. Velká část místních se obává, že tři kilometry vzdálený Izrael chce celé pohraničí proměnit v neobývané nárazníkové pásmo.
14. 11. 2025|

Izraelský dron v Libanonu zabil pět lidí, oznámil Bejrút

Izraelský dron v neděli na jihu Libanonu v obci Bint Džbajl zabil pět lidí včetně tří dětí, oznámilo libanonské ministerstvo zdravotnictví. Izraelská armáda uvedla, že při úderu zahynul příslušník Hizballáhu, připustila však, že při něm umírali i civilisté. Informovaly o tom tiskové agentury.
22. 9. 2025Aktualizováno22. 9. 2025|

Libanon sčítá škody po izraelských útocích. Opozice vidí v rekonstrukci šanci pro stát

Izraelské bombardování Libanonu trvající rok a čtvrt způsobilo škody za čtrnáct miliard dolarů, což odpovídá téměř osmdesáti procentům předválečného HDP země. Podle zpřesněného odhadu, ze kterého citují libanonská média, to uvádí Světová banka. Pomoc lidem slibuje i teroristické hnutí Hizballáh, které se tak snaží upevnit svou pozici na jihu země. Opozice naopak v rekonstrukci za přispění mezinárodní pomoci vidí příležitost k obnovení důvěry v oslabený stát. Mezinárodní společenství však podporu podmiňuje reformami.
25. 2. 2025|

Dosáhli jsme velkého vítězství, komentuje příměří s Izraelem šéf Hizballáhu

Teroristické hnutí Hizballáh souhlasilo s příměřím s Izraelem, které je v platnosti dva dny a které by mělo mimo jiné umožnit postupný návrat desetitisíců evakuovaných obyvatel na jih Libanonu a také na sever Izraele, se zdviženou hlavou, prohlásil podle Reuters v projevu vůdce šíitského hnutí Naím Kásim. Podle něj Hizballáh dosáhl velkého vítězství. Kásim v řeči poukázal na vojenské výsledky, které jsou však podle Reuters zřejmě nadsazené. Izraelská armáda v pátek ráno až do odvolání zakázala obyvatelům jižního Libanonu vstup do pásma vesnic podél hranice s Izraelem, oznámil armádní mluvčí Avičaj Adrai.
29. 11. 2024Aktualizováno29. 11. 2024|
Načítání...