Izraelská armáda zakázala Libanoncům vstup do vesnic v pohraničí

Izraelská armáda v pátek ráno zakázala do odvolání obyvatelům jižního Libanonu vstup do širokého pásma vesnic podél hranice s Izraelem. Učinila tak jen dva dny poté, co vstoupilo v platnost příměří s libanonským teroristickým hnutím Hizballáh, které by mělo mimo jiné umožnit návrat desetitisíců evakuovaných obyvatel na jih Libanonu a také na sever židovského státu. Obě strany se vzájemně obviňují z porušování klidu zbraní.

Izraelská armáda ve čtvrtek na jihu Libanonu střílela na osoby, které označila za „podezřelé“ a které se podle ní v automobilech snažily dostat na několik míst v jižní zóně. Uvedla, že tyto incidenty představují porušení příměří.

Poslanec Hizballáhu Hasan Fadlalláh naopak obvinil z porušení příměří Jeruzalém. „Izraelský nepřítel útočí na ty, kteří se vracejí do pohraničních vesnic,“ řekl Fadlalláh novinářům a dodal, že „příměří je Izraelem porušováno i nyní, dokonce i touto formou“.

Armáda židovského státu ve čtvrtek také informovala o vzdušném úderu na objekt v jižním Libanonu, který označila za sklad raket Hizballáhu. Podle Reuters šlo o první útok toho druhu od vyhlášení příměří ve středu brzy ráno.

Mluvčí izraelské armády Avičaj Adrai v pátečním příspěvku na síti X v arabštině vyzval obyvatele, aby se nevraceli do více než šedesáti vesnic na jihu Libanonu s tím, že kdokoli překročí vyznačenou linii, „se vystavuje nebezpečí“.

Armáda židovského státu se zatím z Libanonu nestáhla a tvrdí, že tam působí „proti porušování příměří“. Už ve čtvrtek odpoledne vydala zákaz cestování a pohybu mezi řekou Lítání a vesnicemi u hranice s Izraelem od 17:00 do pátečních 7:00 místního času. Na jihu Libanonu se podle ní navíc začínají rozmisťovat i jednotky libanonské armády.

Načítání...

Izrael má na stažení z pohraničí 60 dní

Blízkovýchodní zpravodaj ČT David Borek uvedl, že izraelští civilisté se do svých domovů na severu Izraele vracejí „zdráhavě“. „V tuto chvíli to nevypadá jako masivní vlna, že by se lidé už dnes nebo zítra plánovali nastěhovat do svých opuštěných domovů,“ popsal.

Izraelsko-libanonské pohraničí je podle zpravodaje „v podstatě vojenskou zónou“. Podle Borka ale příměří není nijak výrazně narušováno. „To, co existuje v tuto chvíli, jsou drobné, nikoliv zanedbatelné incidenty, které probíhají v bezprostřední příhraniční zóně v Libanonu,“ řekl s tím, že v souvislosti s příměřím se zmiňuje oblast jižního Libanonu – to je však podle něj „daleko širší termín, než ta příhraniční zóna, kterou v posledních dvou měsících obsadila izraelská vojska“.

Blízkovýchodní zpravodaj David Borek o situaci v jižním Libanonu (zdroj: ČT24)

Izrael se podle Borka v tuto chvíli z libanonského pohraničí nestahuje. „Má na to dva měsíce a vypadá to, že hodlá – alespoň velkou část tohoto času – využít pro to, aby si podržel vojenskou kontrolu nad tímto pásem,“ vysvětlil a potvrdil, že do libanonského příhraničí Izrael prozatím odmítá vpustit kohokoliv z navracejících se Libanonců.

„Včera (ve čtvrtek), když jsme byli na severu Izraele, tak byl incident u vesnice Markaba – což je kousek od místa, kde jsme natáčeli, kde Izrael měl vypálit varovné výstřely. Podle libanonských zdrojů tam měl útočit izraelský dron a měl zranit lidi, kteří se k lokalitě blížili,“ popsal zpravodaj, podle kterého byl v pátek ráno hlášen také incident u libanonské vesnice Chiam „těsně za izraelskou hranicí poblíž města Metula“. Tam měly podle Borka Izraelci vypálit varovné výstřely na lidi, kteří se údajně účastnili pohřbu.

  • Stažení izraelské armády z Libanonu
  • Stažení jednotek Hizballáhu za řeku Lítání
  • Šedesátidenní přechodné období
  • Jednání o sporných hraničních oblastech
  • Dohled výboru pěti zemí
  • Právo Izraele znovu zaútočit v případě porušení dohody

Jednotlivé incidenty však podle Borka neznamenají kolaps příměří, které se týká celého jižního Libanonu. „Opravdu zcela ustaly izraelské vzdušné útoky, natož útoky na Bejrút. A zároveň platí, že zcela ustaly vzdušné útoky, které podnikal Hizballáh na Izrael,“ shrnul Borek.

Podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua má příměří s Hizballáhem tři důvody. Uvedl, že Izrael se chce soustředit na hrozbu z Íránu, doplnit zásoby zbraní a izolovat palestinskou teroristickou organizaci Hamás, s níž bojuje v Pásmu Gazy. „Jak jsem mnohokrát řekl – dobrá dohoda je ta, která je vynucená – a my ji vynucovat budeme,“ prohlásil k dohodnutému příměří ve videu na síti X.

Příměří, zprostředkované Spojenými státy a Francií, přerušilo intenzivní boje mezi židovským státem a hnutím Hizballáh, které trvaly přes rok. Hnutí od loňského října ostřelovalo sever Izraele, zatímco Jeruzalém prováděl odvetné údery na území Libanonu, jejichž intenzita výrazně vzrostla od konce letošního září. Začátkem října pak izraelské jednotky vstoupily do pohraničí na jihu Libanonu.