Libanon sčítá škody po izraelských útocích. Opozice vidí v rekonstrukci šanci pro stát

3 minuty
Události: Rekonstrukce Libanonu
Zdroj: ČT24

Izraelské bombardování Libanonu trvající rok a čtvrt způsobilo škody za čtrnáct miliard dolarů, což odpovídá téměř osmdesáti procentům předválečného HDP země. Podle zpřesněného odhadu, ze kterého citují libanonská média, to uvádí Světová banka. Pomoc lidem slibuje i teroristické hnutí Hizballáh, které se tak snaží upevnit svou pozici na jihu země. Opozice naopak v rekonstrukci za přispění mezinárodní pomoci vidí příležitost k obnovení důvěry v oslabený stát. Mezinárodní společenství však podporu podmiňuje reformami.

Libanon i čtvrt roku po uzavření příměří s Židovským státem stále sčítá škody po útocích sousední země. V některých oblastech zůstávají zničené domy, ulice i celé obce. Nejvíce zasažené regiony jsou zároveň tradičními baštami teroristického hnutí Hizballáh. Právě šiítské hnutí Hizballáh začalo po předloňském útoku teroristického hnutí Hamás ostřelovat Izrael, čímž vyvolalo tvrdou reakci Jeruzaléma.

Hizballáh může pomoc s obnovou využít ke svému posílení

Farmář Chalíl Músa utekl před bombardováním ze své farmy. „Dostal jsem se do bodu, kdy to byly buď krávy nebo já. Rozhodl jsem se obětovat zvířata,“ popsal svůj útěk z válečné zóny. Poté, co zbraně utichly, musel podvyživená zvířata prodat pod cenou, aby měl na živobytí.

„Věc obnovy není jasná. Radnice nedostala žádné plány. Domácí či zahraniční, od krizového štábu ani od ministerstva vnitra,“ sdělil starosta Márakí Adel Saad.

Obyvatelé jihu země tvrdí, že byrokracie Hizballáhu funguje rychleji než ta státní. Teroristické hnutí lidem slibuje pomoc, může to pro něj být cesta, jak si v oblasti jižního Libanonu udržet vliv a podporu. Podle místních médií teroristické hnutí už svým příznivcům vyplatilo v přepočtu přes devět miliard korun.

Šance na vydobytí ztracené důvěry ve stát

Na opravu obřích škod ale nestačí peníze Hizballáhu ani jeho hlavního spojence Íránu. Podle libanonské opozice má nová vláda v Bejrútu skrze financování obnovy unikátní šanci vydobýt ztracenou důvěru ve stát.

„Lidé ve zničených oblastech musí pocítit, že stát je tam pro ně. Ne jedna politická strana, ne jedna určitá skupina, ale stát,“ uvedl opoziční poslanec Michel Douhaiy.

Stát se však neobejde bez pomoci mezinárodního společenství, které chce výměnou za peníze vidět potřebné reformy. Svědectví z jihu země však zároveň ukazuje, že Hizballáh se svých pozic jen tak nevzdá.

Načítání...

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Muskův rozklad agentury USAID dostal u odvolacího soudu zelenou

Federální odvolací soud v USA rozhodl, že úřad pro efektivitu vlády (DOGE) miliardáře Elona Muska může pokračovat ve škrtech v agentuře pro mezinárodní rozvoj (USAID), Informují o tom agentury.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

USA ruší víza kvůli protestům proti válce v Gaze

Americký ministr zahraničí Marco Rubio potvrdil, že Spojené státy zrušily vízum nejméně třem stovkám studentských aktivistů ze zahraničí, kteří se měli podílet na organizaci radikálních protestů proti válce v Gaze. Úřady tvrdí, že podporou extremistické ideologie islamismu a protižidovskými hesly porušili pravidla pro udělení práva studovat na univerzitách v USA.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
před 8 hhodinami

Gazanské demonstrace proti Hamásu mají obrovský účinek, míní Borek

V Gaze již čtvrtým dnem protestují Palestinci proti hnutí Hamás. Agentury píšou o největších demonstracích od začátku izraelské ofenzivy po teroristickém útoku Hamásu ze 7. října 2023, které jsou vzácným projevem nesouhlasu s teroristickým hnutím. Podle blízkovýchodního zpravodaje ČT Davida Borka mají protesty obrovský účinek. „Stovky demonstrantů v Gaze mají neskonale větší dopad než statisíce protestujících ve svobodném světě,“ vysvětluje.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Myanmar a Thajsko zasáhly ničivé otřesy, je potvrzeno přes 150 obětí

Myanmar, Thajsko a částečně i Čínu zasáhlo v pátek silné zemětřesení. V Myanmaru si vyžádalo nejméně 144 mrtvých a přes 730 zraněných, oznámil šéf tamní vládnoucí vojenské junty. Upozornil, že počet obětí se ještě zvýší. Geologická služba USA (USGS) má za pravděpodobné, že jich bude více než tisíc. Thajsko prozatím oznámilo nejméně devět mrtvých, pohřešuje se 117 lidí. Tuzemské ministerstvo zahraničí nemá zprávy, že by zemětřesení zasáhlo české občany, v podobném duchu se vyjádřily i cestovní kanceláře.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Neudělalo dost, obul se Vance v Grónsku do Dánska

Americký viceprezident JD Vance na americké základně Pituffik v Grónsku kritizoval Dánsko za to, že se podle něj dobře nestaralo o ostrov a neinvestovalo dost do jeho bezpečnosti. O Grónsko opakovaně projevuje zájem prezident Donald Trump. Ten v pátek uvedl, že USA potřebují Grónsko pro mezinárodní bezpečnost a mír ve světě. Evropané to pochopí, nebo jim to budeme muset vysvětlit, dodal. Dánsko i samotní obyvatelé ostrova to odmítají.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Autonomní vozidla by se mohla v Česku objevit už v blízké budoucnosti

Auta, v nichž může řidič přenechat část řízení technologii, by se podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) mohla od příštího roku objevit na českých silnicích. Zákon nyní projednává Senát. Automobilkám má umožnit instalovat autonomní systémy třetí úrovně, které šoférům za určitých podmínek umožní sejmout zrak z cesty před sebou. O přípravě Česka na příchod vozidel bez řidiče jednal ministr ve Spojených státech.
před 9 hhodinami

Panuje chaos. Lidé se bojí dalších otřesů, říkají Češi v Bangkoku

V thajském hlavním městě Bangkoku se během silného zemětřesení, které zasáhlo i Myanmar, zřítil mimo jiné rozestavěný třicetipatrový mrakodrap. Čech Lukáš Kouřil v rozhovoru pro ČT24 popsal, že v metropoli asijské země panuje chaos a panika. Centrum je podle něj ucpané a obyvatelé prchají, protože se obávají dalších otřesů. Podobně se vyjádřil i Michael Jenis, který se v Bangkoku nachází také.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...