Desetitisíce Libanonců se navzdory příměří ještě nevrátily do svých domovů

Události: Libanonci bez domova (zdroj: ČT24)

Izrael uzavřel s libanonským teroristickým hnutím Hizballáh na konci listopadu příměří, mnoho lidí však přišlo kvůli intenzivním bojům o své domovy nebo nemají peníze. Desetitisíce Libanonců se tak ještě nestihly nebo nemohou vrátit domů a bydlí v uprchlických táborech. V Libanonu natáčel štáb ČT se zpravodajem Václavem Černohorským.

Chátrající fotbalový stadion v Bejrútu znovu ožil. Ovšem ne z důvodů, které by si místní přáli. Jeho útroby hostí jeden z uprchlických táborů pro lidi vysídlené válkou.

Ani příměří provizorní ubytovnu o kapacitě pět set lidí nevyprázdnilo. Těch, kteří hledají nouzové přístřeší, zde naopak přibývá. „Plánujeme spolupráci s radnicí Bejrútu, vybudování dalšího bloku, který poskytne útočiště dalším stovkám rodin,“ uvedl provozní ředitel charitativní asociace Banin Alí Šúr.

Řadu lidí izraelské bombardování vysídlilo opakovaně. Mnozí, kteří s klidem zbraní zamířili domů, našli své domovy zničené. Lidé jako Lajla Husejnová řeší dvojí problém. Válka je připravila nejen o bydlení, ale také o příjem. „Nájmy nezničených bytů zdražují a v současné situaci si je nemůžeme dovolit zaplatit,“ popsala žena.

Účastníci říjnové mezinárodní dárcovské konference v Paříži slíbili Libanonu humanitární pomoc v přepočtu za dvacet miliard korun. Nevládní organizace ale říkají, že zatím zůstalo jen u slibů a varují, že ty nejhorší dopady na civilisty zasažené válkou mohou teprve přijít.

V zemi potácející se roky na hraně bankrotu je podíl nevládních organizací na pomoci potřebným zásadní. Jedna z nejstarších libanonských charit má za sebou více než šedesát let zkušeností. „Na udržení stávající podpory těchto lidí a jejich základních potřeb máme prozatím kapacity na další dva tři měsíce,“ uvedla koordinátorka charity Mouvement Sociale Charlotte Taniosová.

Pro lidi žijící v provizoriu je stejně jako jídlo a střecha nad hlavou důležitá psychická vzpruha. Múntaha Davúdová je učitelka z povolání. Charita jí dala prostor v profesi pokračovat. „Pomáhá mi to vyrovnat se s tlakem života uprchlíka. Je to mnohem lepší než být sám a čelit všemu sám,“ řekla.

Příměří mezi Hizballáhem a Izraelem se počítá na týdny. Pohled na škody způsobené válkou naznačuje, že obnova a návrat k normálním životům budou trvat roky.

Načítání...
Načítání...