TÉMA

Herci

Po scenáristech dosáhli dohody i stávkující herci, Hollywood se po půlroce může vrátit k práci
„Dokázali jsme to. Dohoda za více než miliardu dolarů,“ napsala na sociální sítě hvězda seriálu Chůva k pohledání a především prezidentka amerického odborového svazu herců SAG-AFTRA Fran Drescherová. Předběžná dohoda by měla ve čtvrtek o půlnoci (v pátek ráno středoevropského času) ukončit 118 dní trvající hereckou stávku v Hollywoodu. S požadavky zahrnující vyšší podíl na ziscích ze streamovacích platforem a pravidla pro využívání umělé inteligence se herci připojili ke dřívější stávce scenáristů. Společné protesty ochromily americký zábavní průmysl.
9. 11. 2023, Aktualizováno9. 11. 2023 20:29|
Hollywood je blízko k ukončení půlroční stávky scenáristů. Herci stávkují dál
Odborový svaz hollywoodských scenáristů v neděli dosáhl předběžné dohody s hlavními studii, která by měla po pěti měsících ukončit jednu ze dvou stávek, jež zastavily většinu filmové a televizní produkce a stály kalifornskou ekonomiku miliardy dolarů. Dohoda by znamenala konec nejdéle trvající stávky scenáristů od roku 1988. Stávka hereckých odborů ale nadále pokračuje.
25. 9. 2023|
Hollywoodská stávka dorazila i do Česka. O práci na seriálech prý přišly tisíce lidí
Stávka amerických filmařů ovlivňuje i ty české. V tuzemsku se totiž zastavují natáčení velkých seriálů pro streamovací platformy jako Nadace či Interview s upírem. Hrají v nich totiž herci sdružení v odborovém svazu SAG-AFTRA, bez nichž nemá smysl točit. Podle zjištění ČT24 na těchto amerických projektech pracují tisíce místních filmových profesionálů a dalších pracovníků, kteří tak nyní musejí hledat jinou práci. Stále se točí evropské a české tituly, které stávka neovlivňuje.
27. 7. 2023|
Hollywood se zastavil. Po scenáristech vstoupili do stávky i herci
Oborový svaz amerických herců a televizních a rozhlasových umělců (SAG-AFTRA) vstoupil do stávky, vyjednavači se totiž nedohodli na nové kolektivní smlouvě se zástupci filmových studií. Znamená to větší ochromení filmového průmyslu, než když stávku vyhlásili scenáristé. Už se pozastavila natáčení některých filmů, herci odešli přímo ze svých premiér a v ohrožení je i nadcházející filmová sezona s festivaly v Benátkách či v Torontu. Herci v odborech totiž nemohou svoje filmy propagovat.
14. 7. 2023, Aktualizováno14. 7. 2023 22:07|
Jeden den bojuje u Chersonu, druhý den na jevišti. Herec Nyščuk je dobrovolník v první linii
I ve válečné době lidé v Kyjevě stále navštěvují divadla. Publikum však divadelní hry vnímá jinýma očima. To potvrzují také herci divadla Ivana Franka, kteří odešli jako dobrovolníci bojovat na frontu.
30. 10. 2022|daz
30 let zpět: Divadlo Bez zábradlí zahájilo svou první sezonu
Pražské Divadlo Bez zábradlí vzniklo roku 1991 odchodem několika herců z Divadla Na zábradlí. V čele s hercem Karlem Heřmánkem pak zahájili svou první divadelní sezonu v září 1992 na scéně divadla Gong ve Vysočanech.Vraťte se každý den na chvíli o 30 let zpět a podívejte se, jaké okamžiky přinesl rok 1992.
21. 9. 2022|Archiv ČT
30 let zpět: Natáčení druhé série Arabely
Dětský seriál Arabela z roku 1980 měl u diváků takový úspěch, že se tvůrci po letech rozhodli natočit jeho pokračování. První díl nové série Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek měl premiéru na Štědrý den roku 1993. Natáčení ale probíhalo už na jaře předešlého roku. Televizní štáb zachytil známé herce při natáčení na hradě Bouzov.Vraťte se každý den na chvíli o 30 let zpět a podívejte se, jaké okamžiky přinesl rok 1992.
21. 5. 2022|Archiv ČT
Historie obrazem: Divadlo Na Fidlovačce začalo hrát před sto lety
Divadlo Na Fidlovačce získalo svůj název až léta po založení. Základní kámen původně Tylova divadla byl položen začátkem roku 1921 v Praze Nuslích a již 5. listopadu téhož roku se v místě odehrálo první představení Tylovy hry nazvané Drahomíra. Místo pro stavbu nebylo vybráno náhodou, budova se nachází v parku, kde se v 18. a 19. století konaly slavnosti pražských ševců nazvané Fidlovačka. Divadlo během svého působení několikrát změnilo jméno. V roce 1944 bylo přejmenováno na Divadlo pod Vyšehradem. Současný název je platný od roku 1995, kdy zchátralou divadelní budovu převzala Nadace Fidlovačka pod vedením herců Elišky Balzerové a Tomáše Töpfera.
5. 11. 2021|