Zhruba několik tisíc lidí přišlo v Bratislavě na občanský průvod a následné shromáždění za budoucnost kultury, na kterém vyjadřovali nespokojenost se slovenskou ministryní kultury Martinou Šimkovičovou a žádali její rezignaci. Odvolání ředitelů předních kulturních institucí a další rozhodnutí Šimkovičové už dříve vyvolala na Slovensku nespokojenost části umělců a veřejnosti.
Tisíce Slováků protestovaly proti ministryni kultury
„Organizovali jsme petice, protesty, podávali hromadné připomínky, snažili se vyjednávat s politiky. Martina Šimkovičová musí být snad jedinou ministryní kultury na světe, jejíž odchod z vedení resortu žádalo ve dvou peticích po sobě shodně téměř dvě stě tisíc lidí. Navzdory tomu setrvává na svém postu a nepřestává likvidovat kulturní hodnoty naší země,“ řekl z pódia známý slovenský herec Martin Huba. Dav v reakci skandoval „odstoupit“.
Huba vyzval veřejnost k solidaritě se zástupci kulturní obce. Další herec Robert Roth poukázal na personální čistky, netransparentní výběrová řízení a hrubý slovník představitelů ministerstva kultury. „Stojíme proti hrubé moci, nyní potřebujeme zabrat ještě více,“ řekl Roth.
Herci kritizovali nejen Šimkovičovou, ale i jejího blízkého spolupracovníka Lukáše Machalu. Ten letos na jaře například dal najevo pochybnosti, že je vědecky podložené, že je Země kulatá.
Demonstranti se nejprve shromáždili na náměstí u sídla ministerstva kultury. Dav se pak vydal průvodem na nedaleké náměstí u budovy úřadu vlády. Právě tam vystoupili řečníci s projevy. Následoval koncert různých hudebníků, pořadatelé pozvali mimo jiné Michaela Kocába.
Řada odvolání z funkcí
Šimkovičová letos odvolala ředitele Slovenské národní galerie (SNG), národního divadla i národního muzea. Odvolané ředitelky SNG Alexandry Kusé se pak zastali rovněž zástupci českých kulturních institucí. Šéf českého Národního muzea Michal Lukeš zase v říjnu označil odvolání generálního ředitele Slovenského národního muzea Branislava Panise za velmi nekulturní a lidsky neslušné.
Slovenský resort kultury pod vedením Šimkovičové také prosadil nový zákon o Slovenské televizi a rozhlasu, kterým vládní koalice dosáhla odchodu ředitele tohoto veřejnoprávního média z funkce. Vládní poslanci zase změnou zákonů umožnili ministerstvu získat větší kontrolu nad fondy, které rozdělují dotace v kultuře.
Bývalá televizní moderátorka Šimkovičová je zastáncem tradiční slovenské kultury, vymezuje se proti liberalismu či tématům LGBT+. Podobné názory má také Machala. Demonstrace proti Šimkovičové dříve organizovaly rovněž slovenské opoziční strany, které ve sněmovně opakovaně neuspěly s návrhem na odvolání ministryně kultury.