TÉMA

GVUO

Zraňování i autoterapie. Antonín Tomalík je mezi svými konečně vidět

Galerie výtvarného umění v Ostravě připravila výstavu Antonín Tomalík mezi svými. Připomíná tak stále ještě opomíjeného umělce. Tomalík měl sice na svou tvorbu osudem vyměřeno pouhých přibližně deset let, přesto po sobě zanechal úctyhodný odkaz, a lze jen spekulovat, kam až by se dál vyvíjel.
12. 12. 2023|

Undergroundová buddhistka Urszula Brollová vystavuje v Ostravě, pod jejími mandalami se cvičí jóga

Undergroundová malířka a buddhistka Urszula Brollová patří k nejznámějším poválečným umělkyním v Polsku. V jejím ateliéru se scházeli režimem neoblíbení umělci a filozofové. Později v zemi založila také první buddhistickou skupinu. Její retrospektivní výstava měla premiéru ve Varšavě v roce 2020, nyní ji představuje Galerie výtvarných umění v Ostravě (GVUO).
2. 2. 2023|

Výbušným nanebevzetím či vrtulníkovými spermiemi vypovídá Jaroslav Koléšek o člověku

Ponorky pojímá jako milence, vrtulníky jako spermie. Sochař Jaroslav Koléšek si prostřednictvím strojů a technických zařízení pohrává s lidskou intimitou a stereotypy. Své převážně nejnovější práce představuje nyní v ostravském Domě umění na výstavě Technointim.
20. 1. 2023|

Nejistota vás žene dopředu, říkal Svatoslav Böhm. Jeho díla zničená povodní restaurátoři znovu složili

Ve věku nedožitých devětaosmdesáti let zemřel výtvarník Svatoslav Böhm, informoval Moravskoslezský deník. Tvorbu krnovského rodáka momentálně vystavuje Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO). Vedle kreseb a grafických listů jsou k vidění i dřevěné reliéfy poškozené povodní, která se prohnala Böhmovým ateliérem a zničila doklady jeho čtyřicetileté práce. Díla se ale podařilo zrestaurovat.
10. 1. 2023|

Ostravský Post-Objektiv ukazuje fotografie Kotzmannové, Šiguta či Thýna

Fotografie v posledních letech prošla razantním vývojem. V digitální i tradiční podobě vybízí k manipulaci i experimentům. Výstava Post-Objektiv v ostravské Galerii výtvarných umění (GVUO) odhaluje roviny fotografické tvorby uplynulých dvou dekád.
21. 10. 2022|

Bylo nebylo, v Ostravě inspiruje děti k tvořivosti Špála i ruličky od toaletního papíru

V Galerii výtvarného umění v Ostravě (GVUO) pořádají výstavu, která má povzbudit dětskou fantazii. Interaktivní projekt Bylo nebylo se inspiruje konkrétními díly ze sbírek galerie. Každé má sloužit jako podnět pro tvořivost „dětí a jejich doprovodu“, ať už s využitím některé výtvarné techniky, hudby, nebo i divadla.
27. 7. 2022|

Erotika, ticho, pohyb i jídlo. Ostravská galerie připomíná důvody k radosti

Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO) připravila výstavu věnovanou radosti. Z klidu a samoty, rodinného štěstí, dobrého jídla i milostné rozkoše. Koncept výstavy vznikl už před dvěma lety jako reakce na tíživé období pandemie.
11. 2. 2022|

Když se zastavím, uvědomím si štěstí, říká o fotografování „Stary knedlik“ Kalhous

V ostravském Domě umění vystavuje „stary knedlik“ Michal Kalhous. Sebeironicky nazval expozici k životnímu jubileu. Rekapituluje na ní více než třicetiletou tvorbu, která je především úvahou o rodině, partnerských vztazích a o něm samém.
25. 1. 2022|

Brčko na drátě inspiruje malé návštěvníky ostravské galerie k vlastnímu tvoření

Galerie výtvarného umění v Ostravě připravila výstavu pro děti a jejich dospělý doprovod. Brčko na drátě seznamuje nejmladší návštěvníky hravou formou s patnácti díly z galerijních sbírek. Zastoupena je kresba, malba, grafika, fotografie i prostorová tvorba.
7. 1. 2022|

Ostravská galerie vede on-line přednášky o liškách i slezských malířích

Historik Marek Zágora se zaobírá především středověkem. Dávnou dobu přibližuje i v přednáškách, které už několik let připravuje pro Galerii výtvarného umění v Ostravě. V současné době, kdy se návštěvníci do galerie nedostanou, ostravská výstavní síň Zágorovy příspěvky streamuje, na internetu lze přehrát i jejich záznam. Pro veřejnost pravidelně přednáší také kurátorka Gabriela Pelikánová.
12. 11. 2020|

Ostravský Dům umění dostal novou střechu. Vydržet by měla dalších sto let

Skončila generální oprava střechy ostravského Domu umění. Právě její konstrukce je zásadní pro kulturní památku, která byla postavena ve 20. letech minulého století. Důmyslné řešení prosklených světlíků přináší do výstavní síně přirozené světlo. Opravu za 17,5 milionu korun financoval Moravskoslezský kraj.
13. 8. 2020|

Planetu, která neexistovala, osídlily existenciální úzkosti kluka ze sídliště

„Planeta, která neexistovala“ se jmenuje povídka známého sci-fi spisovatele Philipa K. Dicka – a také výstava v ostravském Domě umění. Galerie na ní představuje animovaný film Těžká planeta od výtvarníka Josefa Bolfa, který nedávno zařadila do svých sbírek. K vidění jsou i související obrazy, jimiž tvůrce autobiografický filmový příběh sídlištního chlapce doplnil.
5. 7. 2020|

Konec světa? A kdo je vítězem? GVUO odpovídá virtuálními výstavami

Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO) patří k výstavním institucím, které nabízejí prohlídku svých výstav i v on-line prostoru. Sice nejen v době uzavření kvůli koronavirové krizi, ale právě v těchto časech mohou být takové aktivity dobrým způsobem, jak se zabavit i vzdělat. Procházet si na webu GVUO lze virtuálně šest výstav z let 2018 a 2019. Prezentují převážně současné umění.
20. 4. 2020Aktualizováno20. 4. 2020, 16:34|

Zavolejte si. Oblékněte pyžamo. A jeďte do Londýna. Výstava představuje akce Kateřiny Šedé

Autorka sociálně zaměřených happeningů a jedna z nejvýraznějších tváří současného českého umění Kateřina Šedá přivezla do ostravského Domu umění dvanáct replik londýnských telefonních budek. V nich prezentuje své projekty, které uspořádala v obci Bedřichovice na Brněnsku, aby její obyvatelé nežili jen vedle sebe, ale také spolu.
20. 11. 2019|

Ostravská galerie si z Brna půjčila deset německých umělců

Ostravský Dům umění má za sebou německou premiéru. Galerie poprvé vystavuje samostatně soubor děl současných německých výtvarníků. Pod názvem Deset představuje deset výrazných autorů ze sbírky brněnské Adam Gallery.
24. 1. 2019|

Nenastane revoluce. Ostravská galerie mluví novým vizuálním jazykem

Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO) představuje nový vizuální styl. Připravili ho grafičtí designéři Robert V. Novák a Zuzana Burgrová. Proměna grafických materiálů začala už loni. Po roce se galerie rozhodla novou značku, její vznik a fungování představit také na výstavě Spektrum v Domě umění.
14. 7. 2018|