„Planeta, která neexistovala“ se jmenuje povídka známého sci-fi spisovatele Philipa K. Dicka – a také výstava v ostravském Domě umění. Galerie na ní představuje animovaný film Těžká planeta od výtvarníka Josefa Bolfa, který nedávno zařadila do svých sbírek. K vidění jsou i související obrazy, jimiž tvůrce autobiografický filmový příběh sídlištního chlapce doplnil.
Planetu, která neexistovala, osídlily existenciální úzkosti kluka ze sídliště
Jádrem výstavy je projekce Těžké planety. Zhruba desetiminutový snímek Josef Bolf animoval a poprvé vystavil v roce 2014. Vypráví v něm svůj vlastní sen o klukovi ze sídliště, kterého trápí úzkosti a strachy. Bolf sám vyrůstal v panelácích a neutěšené prostředí masové socialistické zástavby je typickou kulisou jeho maleb.
Na výstavě atmosféru filmu dál rozvíjí obrazy, které výtvarník namaloval v posledních dvou letech. „Prostory se obracejí do sebe, z domů jsou kosmické lodě,“ přibližuje Bolf úzkostné a zároveň fantastické výjevy, do nichž se postavy na jeho plátnech i jejich divák propadá. „Moje věci vznikají z impulsů, kterým ani já pořádně nerozumím,“ přiznává.
„V jeho nových obrazech jako by se všechno sešlo,“ vysvětluje kurátor Jiří Ptáček. „Sídliště a existenciální tíha. Technicky se sešly malba s kresbou a s proškrabáváním se přes vrstvy tuše k voskovým podkladům. A sídliště už není to Josefovo sídliště, ale spíše jeviště obecnějších dějů.“
Pod vlivem Bolfovy planety se mohou návštěvníci v Domě umění ocitnout do konce prázdnin. Dernisáž 21. srpna bude spojena s komentovanou prohlídkou.