Střelba v Paříži si vyžádala tři mrtvé, policie pachatele zadržela

Nahrávám video
Události: Po útoku v Paříži jsou tři mrtví
Zdroj: ČT

Tři lidé zahynuli a tři další byli zraněni, z toho dva vážně, při střelbě v desátém pařížském obvodu, který leží v centru francouzské metropole. Devětašedesátiletý střelec zaútočil v kurdském kulturním centru. Policie muže, který jí je známý kvůli dvěma pokusům o vraždu z roku 2016 a 2021, zadržela. Muž byl teprve 12. prosince propuštěn z vazby, měl zákaz držení zbraní, uvedla prokuratura. Ta bude rovněž vyšetřovat, zda nejnovější útok nebyl motivován rasisticky. Francouzský prezident Emmanuel Macron útok odsoudil a označil ho za hanebný čin.

Místo v podvečer navštívil ministr vnitra Gérald Darmanin. Po jeho tiskové konferenci na místě propukly potyčky mezi demonstranty a policií, nejméně 11 strážců zákona bylo zraněno, píše Le Monde. 

Ke střelbě došlo v ulici d'Enghien. Kromě kurdského centra se výstřely ozvaly také v nedaleké restauraci a kadeřnictví, řekla novinářům starostka desátého obvodu Alexandra Cordebardová. Centrum Ahmeta Kayi, pojmenované po stejnojmenném zpěvákovi, je sdružení, jehož cílem je „podporovat postupnou integraci“ kurdského obyvatelstva žijícího v centrálním regionu Île-de-France.

Místo střelby v Paříži
Zdroj: Sarah Meyssonnier/Reuters

Střelec, devětašedesátiletý muž, byl zatčen a převezen na urgentní příjem, dodala starostka. Podezřelý byl podle BFM TV již před rokem zadržen za útok na uprchlický tábor ve 12. obvodu hlavního města. Motiv nynější střelby dosud jasný není, prokurátorka Laure Beccuauová avizovala, že případ vyšetřuje jako vraždu a bude zjišťovat, zda muž neměl rasistický motiv.

„Jsou tam tři mrtví, jedna osoba je ve stavu ohrožení života, dvě osoby jsou zraněny relativně vážně a obviněný, který by mohl být vyslechnut, je také zraněn, zejména v obličeji,“ dodala prokurátorka.

Podle stanice BFM TV nejsou střelcova zranění neslučitelná s vazbou a muž byl převezen k výslechu. Klást otázky mu budou i členové protiteroristické jednotky, aby vyloučili teroristický motiv. V minulosti muž, který pracoval jako železničář, zaútočil na stany migrantů, kteří přebývají na okraji Paříže. Kvůli tomuto činu strávil téměř rok ve vězení. Po svém nedávném propuštění dostal zákaz opustit Francii a vlastnit zbraň. 

Obětmi jsou kurdští aktivisté

Podle informací deníku Le Monde byly všechny tři oběti kurdskými aktivisty. „Francouzské úřady (kurdskou komunitu) opět nedokázaly ochránit. Policie Kurdy kontroluje, místo aby se postarala o jejich bezpečnost,“ uvedl Agit Polat, mluvčí kurdského centra, ve kterém došlo k útoku

„Útok považujeme za teroristický čin. Je to součást napětí, které záměrně udržuje Turecko,“ řekl deníku Le Monde Polat.

Kurdská demokratická rada ve Francii (CDKF) v reakci na útok svolala na sobotní poledne demonstraci – průvod vyrazí z pařížského náměstí Republiky. CDKF v prohlášení „důrazně odsoudila dnešní teroristické útoky“, odpovědnost za ně připisuje Turecku.

„Zadržený se při útoku zaměřil na cizince, ale nemáme zatím indicie, zda konkrétně na Kurdy,“ uvedl Darmanin. Pachatel nebyl veden v žádném seznamu lidí podezřelých z radikalizace a jednal sám. Muž byl členem střeleckého klubu a legálně vlastnil několik zbraní, dodal ministr.

Radnice ocenila rychlý zásah policie

„Na ulici padlo sedm až osm výstřelů, byla to naprostá panika, byli jsme zavření uvnitř,“ řekl agentuře AFP majitel obchodu v nedalekém domě, který si přál zůstat anonymní. Pařížská policie na Twitteru uvedla, že provádí operaci, a požádala veřejnost, aby se oblasti vyhnula.

„Viděli jsme starého bělocha, jak přišel a střílel v kurdském kulturním centru, pak šel do vedlejšího kadeřnictví. Se zaměstnanci jsme se uchýlili do restaurace,“ řekl AFP další svědek, který se představil jako Romain, zástupce vedoucího restaurace Pouliche Paris v ulici d'Enghien.

Zástupce pařížské starostky Emmanuel Grégoire stanici BFMTV řekl, že jeho myšlenky jsou s oběťmi a svědky této tragédie. Policii poděkoval za „rychlou akci“. Uvedl, že je v kontaktu s policisty i státním zastupitelstvím, aby „pochopil, co se stalo“. 

Protiterorističtí prokurátoři jsou v kontaktu s vyšetřovateli, ale v této fázi nenaznačili, že by útok měl teroristický motiv. Francie byla v letech 2015 až 2016 zasažena sérií smrtících útoků islamistů a zůstává v pohotovosti před násilím spojeným s terorismem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael zničil „připravený“ raketomet v Libanonu

Izraelská armáda tvrdí, že zasáhla raketomet na jihu Libanonu, který byl připravený k odpalu směrem na židovský stát. Uvedla to stanice BBC. Nejnovější údery židovského státu si podle al-Džazíry vyžádaly mrtvé, teroristické hnutí Hizballáh poslalo drony na sever Izraele. Stále není jasné, zda se dočasné příměří mezi USA a Íránem vztahuje i na Libanon. Sobotní jednání v Pákistánu navíc selhala.
08:29AktualizovánoPrávě teď

Rozhovory mezi Íránem a USA skončily bez dohody, oznámil Vance

Rozhovory s Íránem v Islámábádu skončily po 21 hodinách bez dohody. Oznámil to americký viceprezident JD Vance, který byl v čele delegace USA v pákistánské metropoli. Washington tam s Teheránem jednal o urovnání vzájemného konfliktu. Vance se podle agentury AFP vrací poté, co Íránu předložil „konečnou a nejlepší možnou nabídku“. Podle něj se nepodařilo Teherán přimět k závazku, že nebude vyvíjet jaderné zbraně. Pákistán vyzval k dodržování příměří.
04:03Aktualizovánopřed 17 mminutami

Rusové porušili příměří ve stovkách případů, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální štáb obvinil Rusko z nerespektování velikonočního příměří – vyčítá mu celkem 469 případů porušení. Ukrajinští vojáci zveřejnili i video zobrazující zabití jejich spolubojovníků, kteří měli evakuovat zraněné obránce. Na porušení klidu zbraní si stěžuje i Rusko. Kyjev podle něj udeřil na Bělgorodskou a Kurskou oblast.
před 20 mminutami

Maďaři si volí parlament. Orbán i Magyar již odevzdali svůj hlas

Úderem šesté hodiny se v otevřely volební místnosti v Maďarsku. Na osm milionů voličů v nich rozhoduje o tom, zda premiér Viktor Orbán a jeho strana Fidesz po šestnácti letech skončí u moci. Proti němu stojí někdejší spolustraník a lídr hnutí Tisza Péter Magyar. Oba již podle médií odevzdali svůj hlas. Volby jsou pro Maďarsko považovány za nejdůležitější od pádu komunismu v roce 1989. Volební místnosti se uzavřou v 19 hodin.
06:00Aktualizovánopřed 24 mminutami

VideoFalešná videa v maďarské kampani bavila i děsila

V Maďarsku se před volbami šířila videa vytvořená umělou inteligencí. Falešné nahrávky mají pobavit, dojmout, znejistit i vyvolat obavy. Fidesz premiéra Viktora Orbána straší Bruselem či Ukrajinou, opozice vytáhla třeba nízké důchody. Dlouho bylo tématem i možné kompromitující video na lídra opoziční Tiszy Pétera Magyara. Z TikToku zmizely v poslední době desítky falešných účtů politiků – včetně videí, které zhlédly tisíce lidí.
před 3 hhodinami

Nejméně 30 mrtvých si vyžádala tlačenice v haitské pevnosti Citadelle Laferrière

Nejméně 30 lidí zemřelo při sobotní tlačenici v historické pevnosti Citadelle Laferrière na severu Haiti. Podle agentury AP to oznámily místní úřady, které upozornily, že počet obětí by se ještě mohl zvýšit. Podle AP patří památka z počátku 19. století, kdy karibská země získala nezávislost na Francii, mezi nejoblíbenější turistické atrakce na Haiti.
05:04Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Jednání Američanů s Íránci má i přes „neshody“ pokračovat, tvrdí Teherán

V Islámábádu skončilo další kolo mírových rozhovorů mezi Íránem, USA a Pákistánem. Agentura AP s odkazem na Bílý dům píše, že američtí zástupci s íránskými protějšky jednají „tváří v tvář“. Podle íránské agentury Tasním panují v jednáních neshody zejména ohledně Hormuzského průlivu. Americký viceprezident JD Vance i delegace z Teheránu předtím hovořili s pákistánským premiérem Šahbázem Šarífem. Nejmenovaný americký činitel podle agentury Reuters popřel dřívější zprávy médií, že USA uvolnily některá íránská zmrazená aktiva.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Íránské revoluční gardy hrozí reakcí na vojenská plavidla v Hormuzu

Íránské revoluční gardy varovaly, že jakýkoli pokus vojenských plavidel proplout Hormuzským průlivem by se „setkal se silnou odpovědí". V noci na neděli to napsala agentura Reuters. Ozbrojené síly USA v sobotu oznámily, že Hormuzským průlivem propluly dva torpédoborce amerického námořnictva. Před dalšími kroky směrem ke zbrojení Íránu naopak varoval prezident USA Donald Trump, Čína se dle něj nemá pokoušet o zbrojní dodávky Teheránu.
před 8 hhodinami
Načítání...