Pelosiová ukončila návštěvu Tchaj-wanu, Čína na ostrov uvaluje sankce

8 minut
Události ČT: Pelosiová ukončila návštěvu Tchaj-wanu
Zdroj: ČT24

Letadlo s předsedkyní americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou odlétlo z letiště v Tchaj-peji, uvedlo podle agentury Reuters kolem středečního poledne našeho času tchajwanské ministerstvo zahraničí. Pelosiová opouští Tchaj-wan po méně než 24 hodinách a pokračuje ve své cestě po Asii. Nyní míří do Jižní Koreje. Předtím předsedkyně vystoupila v tchajwanském parlamentu, kde jeho místopředsedovi Cchaj Čch'-čchangovi řekla, že chce s Tchaj-wanem rozšířit spolupráci na úrovni parlamentu. Čína, jež považuje ostrov za svou součást, mezitím na Tchaj-wan uvalila s platností od středy ekonomické sankce a předvolala si amerického velvyslance v Pekingu.

„Tchaj-wan je jednou z nejsvobodnějších společností na světě,“ prohlásila Pelosiová v parlamentu. Při setkání s tchajwanskou prezidentkou pak zdůraznila, že Spojené státy Tchaj-wan neopustí.

„Agrese vůči demokratickému Tchaj-wanu by měla obrovské důsledky pro bezpečnost celé indicko-pacifické oblasti,“ prohlásila tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen. „Tchaj-wan neustoupí. Budeme bránit svou svrchovanost,“ varovala.

„(Číňané) mohou sice bránit Tchaj-wanu ve vysílání jeho vedoucích představitelů na světová fóra, nemohou však bránit světovým představitelům ani nikomu jinému v cestě na Tchaj-wan, aby vzdali úctu jeho vzkvétající demokracii, vyzdvihli jeho mnohé úspěchy a potvrdili náš závazek k pokračující spolupráci,“ dodala později Pelosiová, která z Tchaj-wanu míří do Jižní Koreje a následně do Japonska.

Čína si předvolala amerického velvyslance

V reakci na návštěvu Pelosiové si Čína předvolala amerického velvyslance v Pekingu Nicholase Burnse, aby mu vyjádřila svůj „silný protest“ a varovala USA, že „zaplatí cenu za své vlastní chyby“. „Jde o nehorázný krok a jeho následky jsou extrémně vážné,“ řekl čínský viceministr zahraničí, který Washington vyzval k přijetí „praktických opatření, jež zvrátí nepříznivé dopady návštěvy Pelosiové na Tchaj-wanu“.

V pevninské Číně v souvislosti s návštěvou Pelosiové na Tchaj-wanu média intenzivně propagují sdělení, že na světě existuje „jen jedna Čína“, uvedl web BBC. Státní televizní stanice CCTV například zveřejnila banner se vzkazem: „Čína – na světě je jen jedna“ na hlavních sociálních sítích, včetně v zemi oblíbené platformy Weibo. Za 24 hodin byl plakát sdílen více než v šesti milionech případů.

BBC: Pelosiová se sešla i s aktivisty

Kromě politických činitelů se podle stanice BBC Pelosiová měla sejít i se zástupci občanské společnosti, konkrétně třemi prominentními prodemokratickými aktivisty, a zástupci z byznysu, především s Markem Liouem, předsedou největšího tchajwanského výrobce polovodičových čipů TSMC. BBC uvedla, že partnerství s tchajwanskou firmou TSMC pomůže USA obnovit narušený řetězec dodávek čipů, které využívají mimo jiné i v armádním průmyslu.

Pokud jde o aktivisty, tak se Pelosiová měla setkat s hongkongským knihkupcem Lamem Wing-kee, který v roce 2019 uprchl na Tchaj-wan, bývalým demonstrantem z náměstí Nebeského klidu a jedním tchajwanským aktivistou, kterého Čína nedávno propustila, řekli agentuře Reuters lidé obeznámení s plány americké političky.

Dvaaosmdesátiletá Pelosiová již dříve rozhněvala Peking kvůli své kritice potlačování prodemokratických protestů na pekingském náměstí Nebeského klidu v roce 1989 a zacházení s čínskou muslimskou etnickou skupinou Ujgurů.

Sankce

Čína mezitím na Tchaj-wan uvalila ekonomické sankce. Přerušila dodávky písku na Tchaj-wan, a z ostrova naopak přestane dovážet citrusové plody a některé mražené mořské ryby.

Dvěma tchajwanským nadacím také Čína již neumožní finančně spolupracovat se společnostmi a jednotlivci v pevninské Číně, konkrétně jde o Tchajwanskou nadaci pro demokracii a Tchajwanský fond pro mezinárodní spolupráci a rozvoj.

Zpravodajka České televize v jihovýchodní Asii Barbora Šámalová ve vysílání středečního Studia 6 upozornila, že je velmi pravděpodobné, že sankce se ještě budou rozšiřovat, přičemž Čína je zároveň pro tchajwanské hospodářství klíčovým trhem, míří tam 30 procent tamního exportu.

Čínské vojenské cvičení

Čína v reakci na návštěvu oznámila, že zahájí vojenské cvičení s ostrou střelbou v blízkosti ostrova. Tchajwanské ministerstvo obrany ve středu prohlásilo, že krok Pekingu je „snahou o zničení regionálního míru a stability“. Podle resortu čínské manévry porušují pravidla OSN, zasahují do tchajwanského teritoria a lze je považovat za blokádu jeho vzdušného a námořního prostoru.

Tchaj-wan také vyslal do vzduchu stíhačky, aby varoval 27 čínských letadel, která se pohybovala v tchajwanské zóně vzdušné obrany. Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že 22 čínských letounů překročilo středovou linii v Tchajwanské úžině, která odděluje Tchaj-wan od Číny. Informovaný zdroj agentuře Reuters řekl, že čínská letadla nezaletěla příliš daleko. Stroje žádné ze stran běžně střední linii nepřekračují.

Tchajwanská zpravodajská agentura CNA informovala, že vláda začala s Japonskem a Filipínami kvůli čínskému cvičení jednat o alternativních leteckých trasách. Podle tamního ministra dopravy Wang Kwo-Cchaje není třeba stejně postupovat v rámci lodní dopravy, plavidla se podle něj mohou čínským cvičným zónám vyhnout.

Na zvýšené napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem reagovali ministři zahraničí skupiny velkých světových ekonomik G7, kteří Čínu vyzvali, aby řešila napětí v oblasti Tchajwanské úžiny mírovým způsobem. „Neexistuje žádné ospravedlnění pro to, aby návštěva sloužila jako záminka k agresivní vojenské aktivitě v Tchajwanské úžině. Mezinárodní cesty zákonodárců našich zemí jsou normální a běžné,“ uvedli ministři a dodali, že čínská reakce hrozí zvýšením napětí a destabilizací regionu.

10 minut
Nancy Pelosiová na návštěvě Tchaj-wanu
Zdroj: ČT24

V oblasti jsou i válečné lodě USA

„Tchaj-wan bude bránit svou bezpečnost, odpoví na každý krok porušující jeho územní svrchovanost a zvýší svou ostražitost,“ uvedlo ministerstvo na středeční tiskové konferenci. Upozornilo rovněž, že Čína pokračuje v psychologické válce vůči Tchaj-wanu a že by jeho občané neměli věřit nepodloženým zprávám.

Šámalová upozornila, že v oblasti se pohybují i čtyři americké válečné lodě včetně jedné letadlové, podle dostupných informací se plavidla USA nyní pohybují ve Filipínském moři. Dodala, že od návštěvy předchůdce Pelosiové Newta Gingriche na Tchaj-wanu v roce 1997 se mnohé změnilo, Čína je nyní mnohem silnější jak ekonomicky, tak vojensky.

Pelosiová na Tchaj-wan přiletěla v úterý odpoledne. Čína na přistání reagovala mimo jiné právě oznámením několikadenních vojenských cvičení s ostrou střelbou v šesti různých oblastech v okolí ostrova.

Čína varuje i britské poslance

Čínský velvyslanec v Británii Čeng Ce-kuang varoval, že potenciální cesta britského parlamentního výboru pro zahraniční věci na Tchaj-wan by měla „vážné dopady“ na vztahy s Čínou. Podle listu The Guardian poslanci cestu plánují na listopad nebo prosinec tohoto roku a povede ji konzervativec Tom Tugendhat, který se v červenci neúspěšně ucházel o premiérský post.

Čeng Ce-kuang britské politiky vyzval, aby „netančili, jak Spojené státy pískají“, a připomněl společné britsko-čínské prohlášení z roku 1972, podle něhož Británie Tchaj-wan neuznává jako samostatný stát, ale jako čínskou provincii. V roce 1972 také diplomatické vztahy mezi Čínou a Británií povýšily na velvyslaneckou úroveň.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Informovala o tom agentura Reuters.
06:02Aktualizovánopřed 10 mminutami

Evropa loni zažila nejteplejší rok v historii

Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě to v úterý uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
05:50Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Modré přilby na jihu Libanonu odkrývají sklady zbraní Hizballáhu

Na jihu Libanonu stále přetrvává křehké příměří. Podle mise OSN UNIFIL, která má dodržování klidu zbraní monitorovat, ale na denní bázi dochází z obou stran k jeho porušování. Libanon navíc obviňuje Izrael, že bezdůvodně útočí na civilisty a jejich obydlí. Jeruzalém na oplátku poukazuje na to, že na libanonské straně stále zůstává řada zbraní a muničních skladů teroristického hnutí Hizballáh. Příslušníky mise UNIFIL na podezřelá místa navádí vrtulník, ze kterého jsou potenciální skrýše v hustém porostu lépe vidět. Pozici vyznačí a přesunou se dál, o nalezený arzenál se pak postarají pyrotechnici.
před 1 hhodinou

EU chce kvůli výpadkům léků posílit vlastní výrobu

Společné nákupy, sdílené zásoby a větší investice do vlastní produkce. Unie chce vrátit výrobu léků do Evropy a novými zákony posílit vlastní soběstačnost v tomto směru. O nutnosti vymanit se ze závislosti na nespolehlivých dodavatelích hovoří i český premiér Petr Fiala (ODS). Podpořit výrobu ve své zemi hodlá také americký prezident Donald Trump. Po jeho nedávném prohlášení, že cla zasáhnou i farmaceutický trh, některé firmy ohlásily, že v USA zvýší investice.
před 2 hhodinami

Humanitární krize v Súdánu se prohlubuje

Povstalecké Jednotky rychlé podpory v Súdánu se nevzdávají. Na konci března se sice stáhly z metropole Chartúmu, přesně dva roky od vypuknutí nové fáze občanské války ale oznámily, že dostaly pod kontrolu tábor čítající sedm tisíc uprchlíků v Dárfúru. Podle OSN už při bojích zemřelo nejméně sto civilistů. Jedna z nejhorších humanitárních krizí na světě se tak nadále prohlubuje. Špatná situace panuje zejména ve frontových oblastech, kde podvýživou trpí desítky tisíc dětí.
před 9 hhodinami

Meta je u soudu, může přijít o WhatsApp a Instagram

Ve Washingtonu začal soud s Meta Platforms, mateřskou společností Facebooku Marka Zuckerberga. Americká Federální obchodní komise (FTC) ji viní z toho, že síť Instagram a aplikaci WhatsApp koupila před víc než dekádou proto, aby se zbavila konkurence. Žalobci chtějí miliardáře přimět, aby tyto dceřiné firmy prodal.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Maďarsko schválilo změny v ústavě zaměřené proti LGBT+

Maďarský parlament schválil změny v ústavě, které podle kritiků omezují práva a svobody komunity LGBT+. Server Index.hu informoval, že pro hlasovalo 140 poslanců, proti 21 poslanců. Přijatá novela základního zákona posiluje zákaz pořádání pochodů hrdosti a zaměřuje se také na osoby s dvojím státním občanstvím, považované za „zrádce národa“, kterým podle agentury AFP nyní hrozí ztráta státní příslušnosti a vyhoštění. Možným terčem tohoto ustanovení je podle AFP finančník a filantrop George Soros.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Trump označil ruský útok na Sumy za strašný, Moskvu přímo neobvinil

Nedělní raketový útok na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny s nejméně 35 mrtvými a 119 zraněnými označil prezident USA Donald Trump za strašný, Moskvu ale přímo neobvinil. Ruský úder představuje krutou připomínku naléhavé potřeby jednání o ukončení této strašné války, prohlásil mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu Brian Hughes. Šok nad úderem vyjádřil i šéf OSN António Guterres. Experti mluví o dalším důkazu ruské bezohlednosti a o odpovědi Moskvy na americké snahy o ukončení války.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...