Na barácích v Osvětimi se objevily antisemitské nápisy, policie po pachatelích pátrá

Polská policie v Osvětimi pátrá po pachatelích, kteří na devět vězeňských baráků v někdejším nacistickém vyhlazovacím táboře Osvětimi-Březince nastříkali antisemitské nápisy v angličtině a němčině. Za poškození památky hrozí trest sahající od půl roku po osm let vězení, upozornila policie.

Koncentrační tábor Osvětim
Zdroj: DPA Autor: Kay Nietfeld

Nápisů si všiml hlídač během pochůzky, uvedl server Onet.pl. „Na místo se okamžitě vydali policisté. Prozkoumali místo činu a zjistili, že nápisy byly nejspíše vytvořeny dnes mezi osmou a dvanáctou hodinou,“ uvedla v úterý policejní mluvčí Malgorzata Jurecková. Policie nyní podle ní analyzuje stopy a důkazy.

Muzeum, působící na místě někdejšího nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora, v prohlášení odsoudilo vandalský čin jako „útok na symbol jedné z největších tragédií v dějinách lidstva a neobyčejně bolestnou ránu vůči památce všech obětí“ tábora. Vyzvalo současně veřejnost, aby pomohla dopadnout pachatele.

Pomoci by mohli hlavně návštěvníci, kteří si v úterý dopoledne pořizovali v Březince fotografie u takzvané brány smrti a u baráků mužské karantény.

V Osvětimi, kterou Němci po porážce Polska přičlenili k nacistické říši, vznikl v roce 1940 koncentrační tábor, ve kterém byli nejprve vězněni Poláci. O dva roky později vznikl tábor Osvětim-Březinka, který se stal největším nacistickým vyhlazovacím táborem. Nacisté zde podle odhadů zavraždili 1,1 milionu lidí, převážně Židů, ale také Poláků, Romů a sovětských zajatců a vězňů z dalších zemí.