Paříž si připomněla výročí dobytí Bastily vojenskou přehlídkou, zúčastnili se i Češi

V Paříží se konala tradiční vojenská přehlídka na oslavu nejvýznamnějšího francouzského státního svátku 14. července. Středem oslav byla tradičně třída Champs-Élysées.  Po boku francouzských jednotek se představilo také jedenáct českých vojáků z mise Takuba. Heslo letošních oslav zní „podmanit si budoucnost“, které evokuje jak boj s covidem-19, tak vojenské mise ve světě, zejména v oblasti Sahelu.

Oslavy zahájil prezident Emmanuel Macron v doprovodu náčelníka generálního štábu Françoise Lecointra, prezident se osobně pozdravil se šéfy letectva, námořnictva i pozemních sil. Mezi čestnými hosty byl i český ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Po loňské odmlce způsobené pandemií se letos na přehlídku mohli vrátit i diváci, museli však mít roušky, „covidové pasy“ a dodržovat bezpečnostní rozestupy a limity pro počty osob v jednotlivých sektorech. Tribuny podél Champs-Élysées pojmou pětadvacet tisíc lidí, letos jich tam smělo být ale jen deset tisíc. Průvodu přihlíželi členové francouzské vlády i prezidentova manželka Brigitte Macronová.

Armádní akrobatická letka Patrouille de France proletěla tři sta metrů nad přihlížejícím davem, vypouštěla dým v barvách francouzské vlajky a odstartovala celou přehlídku. Průlet letky do poslední chvíle ohrožovalo nepříznivé počasí.

Pozornost zejména mladší generace k přehlídce přitahovala účast dvou populárních francouzských youtuberů s přezdívkami McFly a Carlito, kteří byli podle stanice BFM TV na palubě akrobatických letadel. Společně s Patrouille de France proletělo celkem 71 letadel všech velikostí, která slouží ve francouzské armádě.

Video Události
video

Události ČT: Při výročí dobytí Bastily vzpomněli Francouzi i teroristický útok v Nice

Zúčastnili se Češi z mise v Mali

Pozemní přehlídku otevřely jednotky operace Takuba, kterou vede Francie a která v západoafrickém Mali pomáhá místním jednotkám v boji proti radikálním islamistickým skupinám. V této skupině se představili také vojáci osmi národností, včetně jedenácti Čechů, kteří působí v operaci Takuba po boku Francouzů.

„Paříž a celá Francie si vojenskou přehlídkou právě teď připomínají 232. výročí dobytí Bastily. V čele průvodu za potlesku tribun jednotka úkolového uskupení Takuba i s českými vojáky. Jsem na ně hrdý!“ napsal český ministr obrany Metnar na Twitteru a zveřejnil dvě fotografie procházejících vojáků a prezidenta Macrona.

V průvodu šli strážníci z Nice, kde před pěti lety útočil terorista

Po Champs-Élysées postupně prošlo čtyři tisíce tři sta pěších vojáků, projelo dvě stě jezdců na koních a 221 kusů techniky. Poprvé se veřejnosti představil kolový obrněný transportér Griffon, který vyvinula francouzská armáda.

Čestné místo v průvodu měli strážníci z Nice, kde přesně před pěti lety útočník na pobřežní promenádě zabil 86 lidí. Městská policie byla součástí této vojenské přehlídky poprvé.

Námořnictvo bylo zastoupené posádkou jaderné ponorky Émeraude, která se nedávno vrátila ze sedmiměsíční mise v Indickém a Tichém oceánu. Své místo v průvodu měli i vojenští zdravotníci, kteří se intenzivně zapojili do boje s pandemií covidu-19.

Po dvouhodinové přehlídce vojenskou část oslav zakončil zpěvem státní hymny Marseillaisy sbor složený ze sto dvaceti studentů středních vojenských škol a mladých členů státní organizace na podporu dobrovolnictví. V Invalidovně mají ve středu lidé možnost darovat krev pro potřeby vojáků raněných v boji. Odpoledne je pro veřejnost připraven další program, oslavy večer zakončí ohňostroj nad Eiffelovou věží.

Poslední Macronova přehlídka ve funkčním období

List Le Figaro v souvislosti s přehlídkou zmínil Macronovy napjaté vztahy s částí armády a připomněl nedávný otevřený dopis dvou desítek generálů ve výslužbě a desítek dalších důstojníků adresovaný prezidentovi a vládě, v němž varují mimo jiné před občanskou válkou a islamismem.

Jak pro prezidenta Macrona, tak pro generála Françoise Lecointra je přehlídka poslední během jejich funkčního období. Prezidentské volby se ve Francii uskuteční v dubnu příštího roku, generál Lecointre ve funkci po čtyřech letech skončí příští týden a nahradí ho dosavadní šéf pozemních vojsk, legionář Thierry Burkhard.