Při srážce dvou vlaků v Egyptě zahynuly tři desítky lidí, další jsou zranění

Při srážce dvou vlaků v Egyptě zemřelo 32 lidí a zranilo se 165 cestujících. Oznámilo to ministerstvo zdravotnictví. Neštěstí se stalo v provincii Suhág. Prokurátor nařídil zahájit vyšetřování, do provincie se vydala ministryně zdravotnictví Halá Zajdová. Prezident Abdal Fattáh Sísí řekl, že lidé, kteří nesou za nehodu odpovědnost, budou exemplárně potrestáni.

Video Události
video

Události: Železniční nehoda v Egyptě

Zdroj: ČT

Podle prvních zpráv zástupců železnice jely vlaky v tomtéž směru a první z nich se náhle zastavil, protože zatím neznámí pachatelé použili v několika vagonech záchrannou brzdu. Vlaky nejely rychle, několik vagonů je přesto poničených a dva se podle agentury AP po vykolejení převrátily. Premiér Mustafá Madbúlí později uvedl, že příčina neštěstí zatím nebyla objasněna.

Druhá souprava do první narazila zezadu poblíž města Tahtá, které leží na břehu Nilu asi 360 kilometrů jižně od Káhiry. První vlak jel z Luxoru do Alexandrie a druhý z Asuánu do Káhiry.

Z videí šířených na sociálních sítích byli vidět lidé uvázlí ve vagonech, někteří byli zřejmě v bezvědomí. Na jednom z videí pasažér křičel: „Pomozte nám. Lidé umírají!“ Na záběrech byla žena vklíněná vzhůru nohama pod sedadly, volala o pomoc.

Železnice je zastaralá a extrémně nebezpečná, řekl premiér 

Na místo bylo vysláno více než sto sanitek, uvedla ministryně zdravotnictví Halá Zajdová. Zranění byli podle ní převezeni do čtyř nemocnic. Někteří utrpěli fraktury a řezné rány.

Do Suhágu byla vypravena dvě letadla s 52 lékaři, převážně chirurgy, uvedla Zajdová na tiskové konferenci v provincii. Premiér Madbúlí doplnil, že zranění vyžadující náročné operace budou vojenským letounem přepraveni do Káhiry. Hlavní prokurátor Hamáda Saví podle premiéra přijel na místo nehody, aby vyšetřil okolnosti tragédie.

„Železnice byla po celá desetiletí zanedbávána do té míry, že je docela zastaralá a extrémně nebezpečná,“ řekl Madbúlí novinářům. „Utratili jsme miliardy za modernizaci železnice, ale zbývá ještě dlouhá cesta k dokončení všech požadovaných prací,“ dodal. Vláda podle premiéra zaplatí v přepočtu 141 500 korun každé rodině, které nehoda vzala příbuzného. Zranění dostanou kompenzaci ve výši 28 300 korun až 56 600 korun podle rozsahu újmy.

Z Egypta přicházejí zprávy o vlakových neštěstích často. Při tom nejtragičtějším uhořelo ve vlaku v roce 2002 jižně od Káhiry 370 lidí. V roce 2019 jedna souprava narazila na káhirském hlavním nádraží do zátarasu. O život tehdy přišlo přes dvacet lidí a více než čtyřicet se zranilo. Kvůli této nehodě odstoupil ministr dopravy Hišám Arafát.