USA uvalily sankce na Turecko, vadí jim nákup ruského protivzdušného systému

Spojené státy zavedly sankce vůči tureckému ředitelství obranného průmyslu (SSB), jeho šéfovi a třem zaměstnancům. Důvodem je turecký nákup ruského protivzdušného systému. S odkazem na informace z webu ministerstva financí USA o tom napsala agentura Reuters. Moskva a Ankara americký krok odsoudily.

Steve Mnuchin. Tajemník ministerstva financí Spojených států, které rozhodlo o sankcích vůči Turecku
Zdroj: Reuters Autor: Kevin Lamarque

Podle agentury Bloomberg opatření brání centrále tureckého obranného průmyslu přijímat půjčky od mezinárodních finančních institucí a agentur včetně Exportní a importní banky USA. Vztahují se i na jednotlivce, mimo jiné na šéfa ředitelství obranného průmyslu Ismaila Demira.

Agentura Reuters píše, že rozhodnutí americké administrativy zcela jistě Ankaru, která je spojencem v Severoatlantické alianci (NATO), rozhněvá. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov sankce vůči Turecku označil za nelegitimní s tím, že je to arogance vůči mezinárodnímu právu. 

Turecko letos v říjnu potvrdilo, že již začalo systém S-400 zakoupený v roce 2017 testovat i přes opakované protesty Washingtonu a čelných představitelů NATO. Ankaru za nákup ruské techniky již USA potrestaly tím, že Turecko vyjmuly z programu stíhaček F-35, na jejichž výrobě se Turci podíleli a které chtěli koupit.

Vyhlášené sankce jsou tak dalším krokem, jak dát Ankaře najevo nespokojenost s prohlubujícími se turecko-ruskými vztahy. Ekonomické postihy ze strany USA mohou podle Reuters poškodit tureckou ekonomiku, jež se potýká s následky pandemie covidu-19.