Roušky v obchodech a kontroly na hranicích. Rakousko opět zpřísňuje koronavirová opatření

Rakouská vláda se rozhodla zpřísnit některá preventivní opatření proti šíření koronaviru. Patří mezi ně například mimořádné kroky na jižních hranicích země zaměřené na kontrolu osob přijíždějících z rizikových zemí nebo povinnost nosit roušky v některých obchodech či v bankách, oznámil kancléř Sebastian Kurz.

Sebastian Kurz
Zdroj: Reuters Autor: Leonhard Foeger

Šéf rakouské vlády na tiskové konferenci řekl, že k těmto opatřením se přistupuje po opětném nárůstu potvrzených případů nákazy koronavirem. Podle ministerstva zdravotnictví v květnu a v červnu přibývalo denně méně než 50 nově infikovaných osob, v posledních třech týdnech ale přírůstků bylo téměř každý den více než sto.

Od pátku se proto obnoví roušková povinnost v supermarketech, v bankách a na poštách. Zakrytí úst a nosu je doposud stále vyžadováno ve veřejné dopravě, ve zdravotnických zařízeních, v lékárnách a v kadeřnictvích.

Z rizikových zemí pouze s negativním testem 

Přísnější pravidla budou podle Kurze znovu platit i na hranicích s Maďarskem a Slovinskem. Mnoho případů koronavirové infekce totiž v poslední době pocházelo od lidí, kteří se vrátili z balkánských zemí, poznamenal v této souvislosti kancléř.

Od pátku bude lidem přijíždějícím z rizikových oblastí povolen vstup do země pouze s negativním testem na koronavirus. Ten přitom musí být vystaven laboratoří, jejíž certifikaci uznává Rakousko. Zesílen bude také karanténní dohled a veškeré kontroly na hranicích budou prováděny v součinnosti se zdravotnickými orgány.

Církve a církevní komunity spojené s rizikovými oblastmi v zahraničí jsou vyzývány k všeobecnému nošení roušek. Ty, u nichž se vyskytne pozitivní případ nákazy, by měly přerušit své aktivity. Podle agentury DPA byla koronavirová ohniska naposledy zjištěna u nezávislých protestantských církví a u srbské pravoslavné církve ve Vídni.

V Rakousku byla přísná omezující opatření zavedena v polovině března. O měsíc později se pak restrikce začaly uvolňovat a 15. července se zrušilo nošení roušek v obchodech a ve školách.