V Rusku zadrželi pracovníka Roskosmosu. Údajně dal informace české tajné službě

V Rusku kvůli podezření ze špionáže zadrželi poradce generálního ředitele vesmírné agentury Roskosmos Ivana Safronova. Zatčení ale podle agentury nesouvisí s jeho současným zaměstnáním. Safronov v minulosti pracoval jako redaktor listů Kommersant a Vedomosti. Podle agentury Ria Novosti ruská tajná služba FSB tvrdí, že Safronov předával informace jedné ze zemí NATO. Jeho obhájce Jevgenij Smirnov v úterý večer uvedl, že je podezřelý, že dodával informace českým tajným službám, data se přitom měla týkat ruských dodávek zbraní na Blízkém východě a v Africe.

Moskevská centrála FSB
Zdroj: ČTK/ullstein-author/ullstein bild - Wodicka

Agentura TASS uvedla, že pokud bude shledán vinným, hrozí mu až 20 let vězení. Roskosmos oznámil, že proti Safronovovi, který je poradcem generálního ředitele agentury Dmitrije Rogozina, bylo vzneseno obvinění z vlastizrady a v současnosti probíhá vyšetřování.

FSB později vydala prohlášení, podle něhož Safronov tajné službě jedné ze zemí NATO předával informace o „vojenské a technické spolupráci, obraně a bezpečnosti Ruské federace“.

Ruská tisková agentura Interfax uvádí, že podle jejího zdroje by zadržení Safronova mohlo souviset s jeho předchozí žurnalistickou prací a s publikovanými články na armádní témata. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov, jehož citoval Interfax, řekl, že zatčení Safronova s jeho novinářskou prací souvislost nemá.

 

Safronov bude umístěn do vazby

Safronov v úterý při jednání před soudem řekl, že se necítí vinen. Obhájci se postavili proti požadavku Federální bezpečnostní služby (FSB), jejíž pracovníci poradce šéfa Roskosmosu v úterý ráno zadrželi, aby podezřelý zůstal ve vazbě. Nicméně soud požadavku ruské tajné služby vyhověl a stanovil délku vazby do 6. září.

Safronov je poradcem generálního ředitele agentury Roskosmos od poloviny května. Předtím pracoval pro deník Vedomosti a dříve pro list Kommersant.

Z Kommersantu byl společně se zástupcem politické redakce propuštěn kvůli nedodržení novinářských standardů v souvislosti s článkem, který spekuloval o demisi vlivné předsedkyně horní komory ruského parlamentu Valentiny Matvijenkové. Ze solidarity s oběma redaktory podalo výpověď jedenáct jejich kolegů.

Zatčený Safronov je jmenovec svého otce Ivana Safronova, který taktéž pracoval v deníku Kommersant a psal o armádních tématech. Ten v březnu roku 2007 zahynul při pádu z okna.

Po jeho smrti se začaly objevovat dohady, zda šlo skutečně o sebevraždu, a jeho kolegové z redakce poukázali na to, že novinář před smrtí pracoval na materiálu o tajných dodávkách ruských zbraní na Blízký východ prostřednictvím Běloruska, který by po publikování mohl vyvolat skandál. Závěr vyšetřování moskevské městské prokuratury byl ten, že Safronov skoncoval z osobních důvodů se životem.