Část německé AfD je extremistická, bude ji sledovat kontrarozvědka

Německá civilní kontrarozvědka bude sledovat skupinu Křídlo (Der Flügel) působící uvnitř nejsilnější opoziční strany, protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD). Podle Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV) se potvrdilo podezření, že jde o uskupení s pravicově extremistickým zaměřením.

Björn Höcke
Zdroj: Reuters Autor: Hannibal Hanschke

Podle ředitele kontrarozvědky Thomase Haldenwanga se potvrdilo podezření, že Der Flügel je uskupení s krajně pravicovým zaměřením. Jeho úřad skupinu, označovanou za nacionalistickou a neofašistickou, zařadil do takové kategorie, kdy ji bude moci sledovat s nasazením veškerých prostředků využívaných zpravodajskými službami. Znamená to například, že bude moci smět sbírat a ukládat data k jednotlivým lidem spojovaným s Der Flügel, sledovat je nebo najímat informátory, napsala k tomu agentura DPA.

Zakladatelem a hlavním představitelem skupiny Der Flügel je Björn Höcke, šéf AfD v Durynsku. Správní soud v Meiningenu loni v září rozhodl, že v souvislosti s Höckem je možné použít označení „fašista“. Vedle Höckeho patří k Der Flügel i Andreas Kalbitz, který v minulosti udržoval kontakty s neonacisty.

Alternativa pro Německo byla založena v roce 2013. Je zastoupena v regionálních parlamentech všech německých spolkových zemí a je třetím nejsilnějším uskupením ve Spolkovém sněmu. Její politici se svými kontroverzními výroky vešli do povědomí zejména v období migrační krize před pěti lety.

Už loni v lednu BfV stranickou mládežnickou organizaci Junge Alternative i uskupení Der Flügel zařadil do kategorie „podezřelých případů“ kvůli pravicovému extremismu.

Členství v Der Flügel oficiálně neexistuje, jeho stoupenci se scházejí jednou ročně. Na jejich srazy v minulosti přijeli i politici, kteří se sami k Der Flügel neřadí, například předseda strany Jörg Meuthen.