
Horizont ČT24: Floridské palmy hromadně hynou
Palmy ve městech i na golfových hřištích jsou symbolem Floridy, všudypřítomný strom je ale v současnosti vážně ohrožen. Drobné kobylky haplaxius crudus, které samy neškodně sají šťávu z palmových listů, slinami rozšířily bakteriální nákazu, v jejímž důsledku palmy odumírají.
Uschly už desítky tisíc stromů. „Takzvané smrtící hnědnutí je fytoplazmatické onemocnění. Fytoplazmy jsou bakterie. Listy začnou ztrácet barvu a nakonec odpadne vrcholový list. V tu chvíli je s palmou konec,“ vysvětlil entomolog Brian Bahder z univerzity ve Fort Lauderdale.
Nakažený strom odumře během půlroku
Jakmile se bakterie do stromu dostanou, rozmnoží se, ucpou oběhový systém a palma do půl roku odumře. Podle Bahdera se infekce na Floridu dostala v roce 2005 s hurikánem Wilma z oblasti mexického Yucatánu. Každá další bouře kobylky odvála dál a teď už jsou všude na Floridě.
„Nemyslím si, že vyhynou všechny palmy. Pokud ale nezasáhneme, problémy, které teď pozorujeme, se výrazně zhorší, než nastane obrat k lepšímu,“ domnívá se entomolog.
Po napadení je jediným praktickým řešením vykopání celého stromu. Ošetření antibiotiky pomůže jen v časné fázi, a jako plošné řešení nepřichází v úvahu, protože je příliš drahé. Vědci tak zkoumají nemoc dál a doufají, že se nerozšíří do Kalifornie nebo Arizony na plantáže datlovníků.