Exploze v ruské továrně na výbušniny zranily desítky lidí. Tlaková vlna vysklila okna v tříkilometrovém okruhu

Dvě exploze v závodě na výrobu trhavin ve městě Dzeržinsk v centrální části Ruska zranily nejméně 79 lidí, většinou lehce. Patnáct lidí skončilo v nemocnici, uvedlo regionální ministerstvo zdravotnictví. Rozsáhlý požár, který výbuchy způsobily, už se podařilo uhasit, napsala agentura Interfax.

Mrak po výbuchu v ruské továrně
Zdroj: Elena Sorokina via REUTERS

K explozím v závodě Kristall došlo před polednem místního času, a to v provozu, kde se vyráběla trhavina TNT. V dotčené části továrny se vyráběly letecké pumy a skladovalo střelivo.

Nad areálem se vzápětí ukázal sloup černého kouře způsobeného požárem, který vypukl na ploše asi 100 metrů čtverečních. Záběry z místa neštěstí zveřejnila řada ruských médií. Tlaková vlna vysklila okna ve 185 budovách v tříkilometrovém okruhu kolem místa výbuchu.

Mrak po výbuchu v ruské továrně na výrobu trhavin ve městě Dzeržinsk
Zdroj: INSTAGRAM/@GALYAEVA_EVGENIA/via REUTERS

Gubernátor Nižegorodské oblasti Gleb Nikitin zřídil mimořádný štáb, na místo neštěstí vyjely záchranné složky. Evakuaci obyvatel z okolí závodu ale úřady nenařídily, protože podle nich nehrozilo znečištění vzduchu toxickými zplodinami. Později odpoledne pak obyvatele uklidnily, že už nehrozí ani riziko dalších případných výbuchů.

Lékařské ošetření potřebovalo celkem 79 lidí, z toho 38 zaměstnanců továrny a 41 místních obyvatel. V nemocnici skončilo 15 osob, zbylí pacienti byli ošetřeni ambulantně.

Příčina explozí není zatím známa. Případ však vyšetřuje komise pro bezpečnost práce, která zkoumá, zda nebyly porušeny bezpečnostní předpisy. Agentura Interfax uvedla, že generální ředitel závodu Kristall musel svou funkci opustit jen krátce před sobotním incidentem, a to kvůli porušení předpisů o bezpečnosti průmyslového provozu. Podle vyšetřovatelů nesl odpovědnost za explozi, která se v továrně odehrála v dubnu.

Státní vědecko-výzkumný ústav Kristall byl zprovozněn v 50. letech minulého století. Specializuje se na vývoj výbušných látek, testování, přepravu a použití trhavin, informoval TASS. Podle ruských médií se v závodě vyrábějí trhaviny pro vojenské i civilní použití.

Od roku 2011 je Kristall součástí státního strojírenského a zbrojního konglomerátu Rostec, na který se vztahují sankce uvalené Západem na Rusko kvůli jeho politice vůči Ukrajině.

Loni v dubnu při explozi v jiném závodě v Dzeržinsku zemřeli tři lidé, a při další explozi v srpnu pak zemřelo pět lidí a šest utrpělo zranění. Město Dzeržinsk leží asi 400 kilometrů východně od Moskvy a má 200 tisíc obyvatel. Je označováno za jedno z nejznečištěnějších měst na světě.