Malibu v plamenech

Kalifornii sužuje nejničivější požár v moderní historii státu, přes čtvrt milionu lidí se evakuovalo

Lidé utíkají před třemi mohutnými požáry, které se rychle šíří v americkém státě Kalifornie. Zabily už jedenáct osob a další desítky se pohřešují. Požár zvaný Camp fire podle úřadů zničil přes 6500 budov a zabírá plochu 364 kilometrů čtverečních. Celkem 250 tisíc lidí se už muselo kvůli živlu evakuovat. Plameny se šíří i přes Malibu, odkud musely prchat celebrity jako Lady Gaga. Podle prezidenta za požáry může špatná správa lesů v Kalifornii.

 

Devět mrtvých bylo nalezeno v Paradise severozápadně od San Francisca, které bylo kvůli požáru kompletně evakuováno. Podle svědků plameny postupovaly na město s přibližně 30 tisíci obyvateli tak rychle, že proti nim hasiči vůbec nic nezmohli a snažili se proto jen pomoci lidem do bezpečí.

Devíti lidem se uprchnout nepodařilo. Některá těla byla nalezena v autech, pouze jedna oběť zahynula ve svém domě. „Během několika vteřin jsme přišli o dům i o podnik. Nemáme vůbec nic. Jen platební karty. Začínáme od začátku,“ prohlásil jeden z místních obyvatel Bruce Gibson.

Video Události
video

Požáry v Kalifornii zachvacují rozsáhlé oblasti, před plameny prchají i celebrity

Kalifornské úřady informovaly, že požár na severu státu zničil 6453 domovů a dalších 260 komerčních staveb. Jde tak prý o nejničivější požár v Kalifornii od počátku vedení statistik. „Dá se říct, že komunita v Paradise je zničená. Taková je to devastace,“ popsal situaci Scott McLean z kalifornského úřadu pro správu lesů a boj proti požárům.

Podle AP se v pátek v oblasti desítky lidí pohřešovaly a jejich blízcí prohledávali evakuační centra nebo prosili o pomoc na internetu. V mnoha případech jsou nezvěstnými senioři, kteří nemají mobilní telefony nebo účty na sociálních sítích. AP později informovala, že někteří z nich se po několika hodinách s rodinami opět spojili.

Satelitní snímek zachycující oblast kolem centra Concow v severní Kalifornii v pátek 9. listopadu. Zdravá vegetace vypadá modře. Spálené oblasti se zobrazí oranžově / žlutě a aktivní ohnivé linky svítí. 

Zdroj: ČTK/AP

Co živel vyvolalo, zatím stanoveno nebylo. Dodavatel elektřiny Pacific Gas & Electric Company nicméně informoval úřady, že asi čtvrt hodiny před čtvrtečním vypuknutím požáru zaznamenal poruchu na jednom ze svých vedení nedaleko Paradise. Později prý objevil poškození na jednom ze sloupů u města.

Proti plamenům na severu Kalifornie podle posledního hlášení lesní správy bojuje přes 3200 hasičů, přičemž tři dosud v akci utrpěli zranění. Nasazeno je 23 vrtulníků a také několik hasičských letounů, které byly povolány z celého státu. Americký prezident Donald Trump vydal krizové prohlášení, kterým uvolnil federální prostředky pro okres Butte, jakož i okresy Ventura a Los Angeles, které rovněž bojují s požáry.

Camp fire je zatím pod kontrolou jen z pěti procent a úřady aktuálně odhadují, že hrozba bude zcela zažehnána až na konci měsíce. V pátek se oheň šířil směrem na sever a také na západ k městu Chico s 90 tisíci obyvateli. Před ním se hasičům postup živlu podařilo zastavit, avšak části obyvatel už úřady nařídily evakuaci, neboť plameny sahají až k východnímu okraji města.

Kromě tří největších hoří v Kalifornii zároveň dalších 13 dalších požárů. Hasiče přitom trápí nejen rozsah, ale i rychlost, jakou oheň postupuje – za minutu spálí plochu osmdesáti fotbalových hřišť. „Je to právě vítr a extrémní sucho, kvůli kterým se rozšiřuje tak rychle,“ vysvětlil mluvčí kalifornského hasičského sboru Brice Bennett.

Před plameny utíkají i celebrity jako Lady Gaga

Další dva požáry vzplanuly ve čtvrtek i nedaleko Los Angeles a přes noc kvůli silnému větru výrazně nabraly na síle. Zatímco požár Hill fire v pátek přestal narůstat poté, co spálil asi 25 kilometrů čtverečních, Woolsey fire dále sílil a podle aktuálních údajů zabírá plochu přes 140 kilometrů čtverečních. Příkazy k evakuaci se týkají i většiny populace města Thousand Oaks, kde střelec v baru zabil ve středu 12 lidí.

Tato dvojice požárů donutila k evakuaci další desetisíce lidí včetně řady celebrit a zničila známé místo natáčení filmů a seriálů. Před ohněm v pátek prchali i hvězda televizních reality show Kim Kardashianová Westová, zpěvačka Lady Gaga, herečka Alyssa Milanová nebo režisér Guillermo del Toro, informovala agentura AP.

Herečka Milanová na Twitter napsala, že její dům je „v nebezpečí“, avšak její děti a pět koní se podařilo evakuovat. Kardashianová prý slyšela, že plameny zasáhly pozemek její rodiny v nedalekém Hidden Hills. Svou rezidenci v Malibu v pátek opustila i Lady Gaga. „Sedím tady s mnohými z vás a přemýšlím, jestli můj dům zachvátí plameny,“ napsala později na Twitter, přičemž poděkovala hasičům, policii a dalším krizovým pracovníkům.

„Bojím se o svůj dům, ale nemůžu nic dělat. Domy mých přátel shořely,“ zkonstatovala zpěvačka Cher, která má prý dům v Malibu od roku 1972. 

Požár poháněný silným větrem podle AP zničil dům režiséra filmu Doctor Strange Scotta Derricksona. Ušetřen nebyl ani známý filmařský areál Paramount Ranch ležící severně od Malibu, který nedávno používali například tvůrci seriálu Westworld televize HBO. Celkem už v okolí Los Angeles shořelo přes 150 domů.

Podle šéfa místních hasičů Daryla Osbyho se vítr uklidňuje a vrátit se má až v neděli, čehož by mohli hasiči využít ke zkrocení plamenů.

Povinné evakuaci podléhaly také tři čtvrtiny Thousand Oaks, které se podle AP v pátek ocitlo v obležení plamenů blížících se k městu ze dvou stran. Starosta Andy Fox uvedl, že výzvy k opuštění domovů se jistě týkají i lidí, kterých se dotkla středeční střelba v podniku Borderline Bar & Grill.

„Uběhlo jen několik hodin a už zde v Thousand Oaks řešíme další krizi,“ řekl starosta města, které prý bylo do tohoto týdne považováno za jedno z nejbezpečnějších ve Spojených státech. Mezi středeční tragédií a současnou výzvou však vidí Fox jasný rozdíl. „Ty životy už nikdo nevrátí. Dnes se bavíme o vážném požáru, ale díkybohu jsme zatím nikoho neztratili. A jakkoli to může být obtížné, domy se dají postavit znovu, majetky lze znovu nashromáždit,“ řekl.

Trump pohrozil krácením federálních prostředků

Americký prezident Donald Trump v sobotu prohlásil, že za ničivé požáry v Kalifornii, které si vyžádaly mrtvé a způsobily velké materiální škody, může špatná lesní správa v tomto státu. Pohrozil přitom zkrácením federálních prostředků.

„Není žádný jiný důvod pro tyto rozsáhlé, smrtící a drahé lesní požáry v Kalifornii než ten, že je tak špatná správa lesů,“ napsal šéf Bílého domu na twitteru. „Každý rok jsou poskytovány miliardy dolarů, s tolika ztracenými životy, všechno kvůli velmi špatné správě lesů. Napravte to hned, jinak už nebudou žádné peníze z federálních rezerv!“ dodal Trump.

Média v této souvislosti poukázala na skutečnost, že v čele Kalifornie je demokratický guvernér Jerry Brown. Demokratická strana je v současné době v opozici proti Trumpovi, který je republikán.