Lepší kontrola unijních hranic a pomoc Afričanům. Merkelová s Kurzem si notovali v Berlíně

Německá kancléřka Angela Merkelová a rakouský kancléř Sebastian Kurz chtějí zlepšit ostrahu vnější hranice Evropské unie a zlepšit situaci lidí v Africe, aby nemuseli utíkat ze svých domovů. Politici to uvedli před jednáním v Berlíně. 

Angela Merkelová a Sebastian Kurz
Zdroj: REUTERS Autor: Fabrizio Bensch

Merkelová zdůraznila, že Německo sdílí priority rakouského předsednictví včetně zlepšení ostrahy vnější hranice EU. Evropská komise navrhuje zvýšit počet zaměstnanců unijní pohraniční agentury Frontex na 10 tisíc. Podle Kurze je cílem dosáhnout tohoto čísla do roku 2020.

Podle Merkelové je důležité věnovat se více také rozvoji Afriky, aby lidé neměli důvod z ní do Evropy prchat. Kancléřka vyzvala, aby si evropské země „rozdělily práci“ a každá spolupracovala s jinými africkými zeměmi.

Kurz upozornil, že Rakousko v prosinci uspořádá ve Vídni summit EU s africkými zeměmi. Na neformální schůzce šéfů států a vlád EU 20. září v Salcburku podle Merkelové a Kurze nebudou přijaty žádné závěry, sloužit bude především „intenzivní diskusi“.

Británie nesmí odejít bez dohody, shodují se kancléři

V Salcburku se příští týden bude jednat zřejmě také o nadcházejícím odchodu Británie z Evropské unie. Merkelová se s Kurzem shodla na tom, že je třeba udělat vše pro to, aby se zabránilo situaci, kdy by Británie opustila EU bez dohody.

Německá média v neděli spekulovala, že by Merkelová s Kurzem mohla hovořit také o maďarském premiérovi Viktoru Orbánovi. Evropský parlament ve středu schválil doporučení, aby země EU zahájily proti Maďarsku řízení kvůli vážnému ohrožení unijních hodnot. Kurz byl dlouho považován za Orbánova spojence, před hlasováním ale podpořil zahájení procedury vůči Budapešti.

Kurz se jako předseda vlády země, která předsedá Radě Evropské unie, setká ještě v pondělí s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Merkelová v pondělí pro změnu navštíví Alžírsko.