Střelec ve škole v texaském Santa Fe zabil deset lidí. Útočil jeden ze studentů

Deset lidí na střední škole v Texasu zabil a dalších deset zranil mladík, který zahájil střelbu v jedné ze tříd. Informoval o tom texaský guvernér Greg Abbott. Podle policie je pachatelem student Dimitrios Pagourtzis, kterého brzy po činu zadržela. Kromě něj zatkla ještě jednoho podezřelého studenta. Podle houstonských policistů byly ve školním objektu a v jeho okolí nalezeny výbušniny. Policie obyvatele varovala před podezřelými předměty.

Video Zprávy ve 23
video

Deset studentů připravil o život jejich spolužák při střelbě na texaské střední škole

Soud v americkém státě Texas v pátek odmítl propustit na kauci 17letého mladíka obviněného z toho, že ve střední škole postřílel deset lidí a dalších deset zranil. Pagourtzis, který byl k soudu přiveden v poutech, tak zůstane až do soudního procesu ve vazbě.

Americký prezident Donald Trump nařídil ve znamení smutku spustit v úterý vlajky na všech státních institucích na půl žerdi.

Většina mrtvých jsou podle televize ABC studenti. Nejméně devět lidí útočník, údajně sedmnáctiletý, postřelil. Nepotvrzené zprávy se kromě střelby zmiňovaly i o explozích trubkových náloží, které údajně střelec vhodil do dvou tříd.

Pagourtzis dochází do školy v Santa Fe a je členem jejího fotbalového týmu, sdělila agentuře AP přítelkyně útočníkovy rodiny. Je rovněž členem tanečního souboru při místním sboru řecké ortodoxní církve.

Zpravodaj ABC z místa uvedl, že policisté prohledali pachatelův dům v nedaleké obci Alvin, uvnitř údajně mohly být další výbušniny. O střelné zbrani, použité při útoku, zatím nejsou bližší informace.   

Vražednou střelbu Pagourtzis plánoval

V Pagourtzisovo poznámkách na počítači a v mobilním telefonu našli vyšetřovatelé zmínky o tom, že vražednou střelbu plánoval. Chystal se prý také potom spáchat sebevraždu. Policii se ale nakonec vzdal, protože k tomu „nenašel odvahu“, poznamenal Abbott.

Incident se stal ve městě Santa Fe, které leží asi 50 kilometrů jihovýchodně od Houstonu. Policisté oblast uzavřeli a evakuovali školu i přilehlé objekty, pátrali po případných spolupachatelích. Části studentů se hned po zahájení střelby podařilo uprchnout do bezpečí.

Trumpovy sliby

Prezident Donald Trump na Twitteru označil incident za srdcervoucí. „Moje vláda je odhodlána udělat všechno, co může, aby ochránila naše studenty a držela zbraně daleko od rukou těch, kdo jsou hrozbou pro sebe sama i pro ostatní,“ napsal prezident. 

Počet obětí naznačuje, že střelba na texaské škole patří mezi nejhorší ve Spojených státech za posledních 20 let.

Americkou veřejnost letos v únoru vyděsila střelba na střední škole ve floridském Parklandu, kde přišlo o život 17 lidí. Tragédie vyvolala debatu o posílení kontroly při prodeji zbraní. Změna druhého ústavního dodatku, který právo na držení zakotvuje, se ale podle amerických médií neočekává.

/*json*/{"map":{"lat":29.389731275931624,"lng":-95.12080449999996,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":29.3634037506723,"lng":-95.10020513476559,"type":"1","description":"Santa Fe"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/