Nevyléčitelně nemocný britský chlapec Alfie Evans zemřel. Jeho příběh sledovaly miliony lidí

Nevyléčitelně nemocný britský chlapec Alfie Evans v sobotu brzy ráno zemřel. Po vleklé soudní bitvě byl odpojen od přístrojů, informovala britská média s odvoláním na chlapcovy rodiče. 

Muž pokládá před nemocnicí v britském Liverpoolu květiny na počest Alfiho Evanse. 

Zdroj: ČTK/PA Autor: Peter Byrne

Za zachování života 23měsíčního batolete se přimlouval i papež František, který se minulý týden setkal s jeho otcem. „Chtěl bych zopakovat a potvrdit, že jediným pánem života od jeho začátku do jeho přirozeného konce je Bůh,“ zdůraznil papež.

Z hlediska víry je případ jednoznačný, v takto složité věci ovšem hraje roli rovněž etika. „Pokud ten stav trvá rok, je to těžká porucha vědomí, je nějaký důkaz toho, že mozek je nenávratně poškozen, tak pak je rozhodnutí ukončit léčbu plně na místě, protože to jen prodlužuje utrpení,“ říká neurochirurg Vladimír Beneš z Neurochirurgické a neuroonkologické kliniky 1. LF UK a ÚVN.

Itálie chlapci v pondělí však udělila italské občanství, jeho rodiče ho chtěli nechat do této země převézt kvůli další léčbě. Soud to ale zamítl.

„Můj gladiátor odložil svůj štít a ve 2:30 získal křídla,“ napsal na Facebooku chlapcův otec Tom Evans. „Miluji tě, chlapče můj,“ dodal. Facebookovou stránku Zachraňte Alfieho Evanse sleduje přes 64 tisíc fanoušků. „Jsme zdrcení. Děkujeme všem za podporu,“ uvedla na sociální síti Alfieho matka Kate Jamesová.

Chlapec byl v „polovegetativním stavu“ - trpěl degenerativním neurologickým onemocněním, které lékaři nedokázali přesně určit. Při životě jej udržovaly přístroje, od nichž byl v pondělí večer odpojen. Jeho osud a dlouhé soudní bitvy sledovala média po celém světě.

Rodiče chtěli nechat své dítě převézt do Itálie, kde jeho léčbu nabídla vatikánská dětská nemocnice Bambino Gesù. Britský soud nicméně potvrdil stanovisko nemocnice v Liverpoolu, že „není v nejlepším zájmu Alfieho pokračovat v léčbě, ani jej za tímto účelem přepravovat do zahraničí“.