Vizualizace Varšavské věže

Ve Varšavě roste největší mrakodrap v Evropské unii. Vítězí však jen o anténu

V centru Varšavy roste nejvyšší budova Evropské unie. O necelý půlmetr přeroste londýnský Střep, ovšem pouze pokud se započítá i anténa. Kancelářská budova pojmenovaná prostě Varšavská věž by měla být hotová za dva roky. Symbolizuje modernizaci města, z něhož po druhé světové válce zůstaly ruiny.

 

Varšavská věž a dvě přilehlé budovy brzy změní panorama města. Za design je zodpovědné studio známého britského architekta Normana Fostera. Budovy vyrostou v samém centru hned vedle hlavního vlakového nádraží, s nímž budou propojeny podzemním průchodem.

V mrakodrapu budou hlavně kanceláře, má ale sloužit i veřejnosti. Přístupná bude vyhlídková plošina, restaurace, kavárny a obchody. „Celé přízemí bude otevřené do města, zakládáme si na tom, aby budova byla aktivní, aby vytvářela městský prostor,“ vysvětlil architekt Marcin Chruśliński.

Video Události
video

Události: Ve Varšavě roste nejvyšší mrakodrap EU

310 metrů celkové výšky bude znamenat prvenství v Evropské unii. O 73 metrů tak Varšavská věž přeroste současnou nejvyšší budovu Polska, nedaleký Palác kultury a vědy. Socrealistická památka je ikonou metropole, z níž po druhé světové válce mnoho nezbylo. V trosky se obrátilo 85 procent budov. Nová Varšava se staví od té doby, v posledních letech intenzivně a především do výšky.