Trump schválil tvrdé hospodářské sankce vůči venezuelskému režimu

Spojené státy uvalily na Madurův režim nové a přísné hospodářské sankce, které jsou namířeny „proti diktatuře ve Venezuele“ a mimo jiné zakazují kupovat nově vydané dluhopisy vydané venezuelskou vládou či uzavírat finanční transakce se státní ropnou společností PDVSA. Caracas označil restrikce za agresi, v sobotu začíná ve Venezuele dvoudenní vojenské cvičení.

Video Zprávy
video

Spojené státy uvalily na Venezuelu přísné hospodářské sankce.

„Nezůstaneme nečinní vůči tomu, jak se Venezuela hroutí. Madurova diktatura nadále zbavuje venezuelský lid přístupu k potravinám a lékům, vězní představitele demokraticky zvolené opozice a násilím potlačuje svobodu slova,“ uvedl Bílý dům. „Tato (sankční) opatření byla pečlivě odstupňována, aby připravila Madurovu diktaturu o klíčový zdroj financí,“ dodal.

Trumpův příkaz nicméně dovoluje ministerstvu financí povolit jiné obchodní a humanitární transakce, včetně financování vývozu a dovozu ropy, a transakce, které zahrnují pouze americkou společnost Citgo, vlastněnou společností PDVSA.

Venezuelský ministr zahraničí Jorge Arreaza označil sankce za nejhorší agresi proti venezuelskému lidu. Sankce a hrozby ze strany USA jsou podle něj „necivilizovanou politikou“. Washington se prý snaží vyvolat ve Venezuele humanitární krizi.
 
Trumpův bezpečnostní poradce Herbert McMaster podotkl, že Spojené státy nezvažují žádný plán, na jehož základě by mohly ve Venezuele v blízké době vojensky zasáhnout. Restrikce nesměřují ke „změně vedení“ ve Venezuele, ale k obnovení demokracie a právního státu, zdůraznil americký ministr financí Steven Mnuchin. 

Spojené státy již dříve tento měsíc uvalily sankce na dalších osm venezuelských činitelů, včetně bratra zesnulého prezidenta Huga Cháveze.

 

Důvodem je podle Washingtonu jejich role při formování opozicí bojkotovaného Ústavodárného shromáždění, které USA ani řada dalších zemí neuznávají. Prezident Maduro a dvě desítky dalších představitelů režimu jsou terčem amerických postihů již od konce července.

Washington kritizuje Madura za vytvoření nového zákonodárného orgánu, který převzal pravomoci parlamentu ovládaného opozicí. Spojené státy kritizují venezuelské vedení i za tvrdé potlačování protivládních protestů, při kterých od dubna zemřelo už přes 120 lidí. Terčem jejich postihů jsou už od července Maduro, viceprezident Tareck El Aissami nebo šéfka volební komise Tibisay Lucenaová.

Maduro se již snaží bojovat s rozsáhlým nedostatkem zboží a trojcifernou inflací. Těžba ropy, která Venezuelu živí, se dostala nejníže za více než dvě desetiletí. Další ekonomické sankce by tak mohly napětí mezi USA a Venezuelou dramaticky zvýšit a zhoršit krizi v této jihoamerické zemi.

Ekonomika Venezuely se od roku 2014 zmenšila přibližně o 35 procent, což je více než ekonomika Spojených států během Velké hospodářské krize.

Maduro tento týden varoval, že Trumpova vláda připravuje „obchodní, ropnou a finanční blokádu“, obdobnou embargu, kterým Spojené státy dlouhá desetiletí trestaly Kubu. Varoval také, že jde o přípravu na vojenskou intervenci USA, a slíbil, že ochrání obyvatelstvo před nejhoršími účinky jakýchkoli sankcí.