Merkelová odpovídala na otázky čtveřice youtuberů. Podle expertů tím CDU cílí na mladé voliče

Na otázky, proč není feministka, jak se vyrovnává s nenávistnými reakcemi, nebo jak reaguje na tweety amerického prezidenta Donalda Trumpa, na tyto i další dotazy odpovídala ve středečním rozhovoru se čtveřicí mladých německých youtuberů spolková kancléřka Angela Merkelová (CDU/CSU). Podle pozorovatelů se tak snažila zaujmout mladé voliče před zářijovými volbami. V předvolebních průzkumech si její strana stále udržuje výrazný náskok před konkurencí. Podle jednoho aktuálního by CDU/CSU dostala skoro 40 procent hlasů.

Video Události
video

Merkelová čelila otázkám youtuberů

Merkelové, která usiluje už o čtvrté vítězství v parlamentních volbách v řadě, mohl každý z youtuberů klást otázky po dobu deseti minut. Dvě ženy a dva muži se přitom věnovali tradičním politickým tématům, jako jsou problémy v automobilovém průmyslu nebo vztahy Německa s Tureckem, ale i neobvyklým a osobnějším otázkám.

Třiašedesátiletá politička oblečená ve své tradiční kombinaci saka – tentokrát tyrkysového – a černých kalhot zprvu odpovídala poměrně stroze a věcně, postupně se ale uvolnila a byla otevřenější. Asi nejosobnější rozhovor přinesly otázky youtuberky Ischtar Isikové, která se obvykle zabývá především módou. Dvacetiletá žena, kterou na youtube sleduje více než 1,1 milionu lidí, se šéfky německé vlády dotazovala třeba na její postoje k feminismu, sexismu nebo nenávistným vzkazům.

Merkelová v odpovědi na první otázku hovořila o tom, že – i když je první ženou v čele německé vlády – tak se nepovažuje za feministku v běžném slova smyslu, protože se nechce chlubit cizím peřím žen, které boji za ženská práva zasvětily celý život. Pokud je ale feminismus vnímán jako zasazování se o stejná práva žen a mužů, pak feministkou je.

Větší počet žen v příští vládě

Postoj Merkelové k tomuto tématu se zřejmě projeví i po volbách. Pokud je její favorizovaná konzervativní unie CDU/CSU vyhraje, chce Merkelová, aby se podíl žen v příští vládě blížil 50 procentům.

„Zasazuji se o to, aby nikdo nedělal poznámky o oblečení,“ odpověděla křesťanská demokratka na dotaz, jak konkrétně bojuje proti sexismu. Usiluje podle svých slov také o to, aby v politických debatách nehrály žádnou roli tělesné charakteristiky, jako je výška osob nebo hloubka jejich hlasu.

Angela Merkelová a youtuberka Ischtar Isiková
Zdroj: Reuters
Autor: Axel Schmidt

Kancléřka: Nenávist je znakem neschopnosti skutečně argumentovat 

Šéfka německé vlády dostala i otázku týkající se nenávistných reakcí, kterých se jí dostávalo a dostává kvůli její uprchlické politice. „Upřímně řečeno, nenávist a přehánění jsou znakem neschopnosti skutečně argumentovat, takže to na mě nedělá dojem,“ poznamenala. Zároveň je ale někdy smutná z toho, kolik lidí už se nedokáže vyjadřovat jinak.

Na dotaz youtubera, který si říká MrWissen2go, jaké reakce v ní vyvolávají tweety amerického prezidenta, Merkelová neodpověděla přímo. Poznamenala ale, že s jazykem je třeba zacházet opatrně, jinak to může být předstupeň eskalace, která může vyústit v násilí. Zároveň vyjádřila přesvědčení, že navzdory dramatické rétorice Trumpa i severokorejského režimu nehrozí nyní třetí světová válka.

S vystoupením na youtube už Merkelová učinila zkušenost dříve. Před dvěma lety s ní na této platformě vedl rozhovor youtuber LeFloid, kterého sledují více než tři miliony lidí.