V Itálii havaroval autobus s českými turisty. Řidič zemřel, 18 lidí je zraněno

Na severu Itálie havaroval v pátek v podvečer autobus se třiceti českými turisty. Poblíž města Cavareno v provincii Trento sjel ze silnice a převrátil se na bok. Při nehodě zemřel řidič, dalších 18 cestujících bylo zraněno a převezeno do nemocnice. Některá zranění jsou vážná, ale žádný ze zraněných není v ohrožení života, potvrdila mluvčí českého Ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Video Události
video

Události: Při nehodě autobusu s českými turisty zemřel řidič

Nehoda se stala v pátek přibližně v 19:00 SELČ mezi obcemi Sarnonico a Cavareno poblíž města Trento. Autobus v zatáčce náhle vyjel ze silnice a skončil v travnatém poli. „Autobus vyjel ze silnice a zastavil se ve svahu. Náraz řidiče vymrštil ven, ostatní zůstali zaklínění uvnitř,“ popsal havárii velitel hasičů Alberto Borzana.

Řidič byl na místě mrtev. Podle policie i místních médií však svým rozhodnutím předešel ještě horší tragédii. „Měl před sebou obec Cavareno a do nehody mohlo být zapleteno více lidí. Zvolil jediné řešení – poslat autobus do protisvahu a tak ho zastavit. Některá místní média uvádějí i jeho jméno a podtrhují, že je pro ně hrdinou,“ uvedla spolupracovnice ČT v Itálii Vědunka Lunardi.

Na místo dorazily tři helikoptéry, hasiči a sedm sanitek, které rozvezly zraněné do nemocnic ve městech Cles a Trento. Podle velvyslankyně ČR v Itálii a na Maltě Hany Hubáčkové jde především o zlomeniny a tržné rány. „Bylo to velké štěstí. Za panem řidičem, kde to bylo nejhorší, nesedělo deset lidí,“ popsal jeden z turistů.

Případ řeší pojišťovna, jejíž asistenční služba je v kontaktu s partnerskou pojišťovnou v Itálii a stará se nezraněným o ubytování. Příčiny nehody vyšetřuje policie. Podle prvních zjištění je možné, že autobusu selhaly brzdy.

Pro turisty, kteří byli na několikadenním výletě v italských horách, již podle české velvyslankyně v Římě Hany Hubáčkové přijel náhradní autobus a skupina by se měla vrátit domů v neděli. Původně měla odjet ještě v sobotu. „Někteří ale budou vyslechnuti karabiníky, tak je potřeba, aby tam zůstali a byli k dispozici,“ uvedla Hubáčková.

V sobotu v podvečer zůstávalo v nemocnicích ještě 15 zraněných turistů. Pro ty, kteří nebudou moct odjet domů v neděli autobusem, zajistí přepravu pojišťovna.

Video Zprávy v 10
video

V Itálii havaroval autobus

Turistům na místě pomáhá konzulka, honorární konzul a také delegátka cestovní kanceláře. „Jsme tam k dispozici i kvůli překladům, protože to je nutné,“ dodala česká velvyslankyně.

/*json*/{"map":{"lat":46.414630611973145,"lng":11.139418831371817,"zoom":13,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":46.41241670018023,"lng":11.139278411865234,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/