Útočník z Hamburku chtěl zemřít jako mučedník

Německé nejvyšší státní zastupitelství, které převzalo vyšetřování pátečního útoku v Hamburku, je přesvědčeno, že útočník chtěl zemřít jako mučedník. Jako motiv útoku nožem, který si vyžádal jednoho mrtvého a sedm zraněných, se podle zastupitelství nabízí radikální islamismus. Šestadvacetiletý Ahmad A. se zřejmě radikalizoval sám.

Vyšetřování útoku v Hamburku
Zdroj: Reuters Autor: Morris Mac Matzen

Ahmad A. podle zprávy nejvyššího státního zastupitelství vstoupil v pátek kolem 15:00 do supermarketu Edeka v hamburské ulici Fuhlsbütteler Strasse. Ze zdejšího sortimentu si vzal kuchyňský nůž s asi 20centimetrovým ostřím, kterým začal útočit.

Násilnému činu na místě podlehl muž, na kterého Ahmad A. zaútočil jako na prvního, život ohrožující zranění utrpěl i další nakupující. Ahmad A. poté obchod opustil a další tři lidi pobodal na ulici, než byl kolemjdoucími přemožen a zadržen. Dvojice dalších osob utrpěla lehčí zranění.

Dosavadní vyšetřování podle nejvyššího státního zastupitelství nepřineslo jakékoliv důkazy o tom, že by Ahmad A. byl součástí takzvaného Islámského státu nebo jiné teroristické organizace. Nezdá se ani, že by byl pod vlivem jakékoliv takové organizace nebo spolupracoval s osobami, které by o chystaném činu věděly.

Supermarket Edeka, kde došlo k útoku
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Paul Weidenbaum

Zároveň ale vyšetřování ukazuje na radikálně islamistické pozadí útoku. Podle vlastní výpovědi se šestadvacetiletý muž, který měl podle dřívějších informací také psychické problémy, v poslední době začal zabývat radikálně islamistickým tématy. „Dva dny před činem se nakonec rozhodl pro příslušný způsob života. V den činu se odhodlal spáchat atentát spojený s vírou, že zemře jako mučedník,“ konstatuje nejvyšší státní zastupitelství.

Podle deníku Süddeutsche Zeitung měl Ahmad A. bezprostředně po činu sám sebe označit teroristou. Během dřívějších pohovorů s cizineckým úřadem měl prý tento ve Spojených arabských emirátech narozený Palestinec říct, že má blízko k radikálnímu palestinskému hnutí Fatah.

Úřady nyní prověřují také otázku, proč se Palestinec navzdory doporučení nepodrobil sociálně psychologickému vyšetření.