Malý krok pro lidstvo, velký pro Saúdy. Arábie dovolí děvčatům ve školách cvičit

Saúdskoarabská děvčata budou ve školách nově navštěvovat hodiny tělocviku, což v rigidní monarchii opírající se o ultrakonzervativní výklad islámu dosud nebylo možné. Změna je součástí reformního programu korunního prince a lidskoprávní organizace ji vítají – byť současně upozorňují, že na zlepšení ženského postavení v zemi to stále nestačí.

Dívčí tělocvik na soukromé škole v Saúdské Arábii
Zdroj: ČTK/AP Autor: Hasan Jamali

Saúdskoarabské ministerstvo školství tento týden na svých webových stránkách oznámilo, že veřejné školy zavedou tělocvik pro dívky „v souladu s islámským právem“ a podle možností jednotlivých ústavů. Podle ministerstva je tělocvičná liberalizace součástí Vize 2030, ambiciózního programu hospodářských a sociálních reforem řízeného korunním princem Muhamadem bin Salmánem.

Provozování sportovních aktivit ve školním prostředí bylo až dosud dívkám v Saúdské Arábii zapovězeno. Na podobu veřejného života v ultrakonzervativní monarchii totiž mají značný vliv náboženští tradicionalisté.

Proti cukrovce a obezitě

Ti vycházejí z fundamentalistického doktrinálního proudu islámu známého jako wahhábismus, jehož snaha o „původní“ a současností neovlivněnou interpretaci Koránu stojí v rozporu s rovností pohlaví. Ženy v Saúdské Arábii nesmějí řídit automobil, cestovat do zahraničí, pracovat nebo studovat bez svolení nebo doprovodu mužského opatrovníka, což může být otec, bratr nebo manžel.

Úvahy o zavedení tělocviku pro dívky také vyvolávaly v posledních letech v Saúdské Arábii bouřlivou debatu. Zastánci tohoto kroku argumentovali vysokým výskytem obezity a cukrovky mezi ženami, odpůrci zase ohrožováním tradičních hodnot. Soukromé dívčí školy tělocvik zařadily do osnov v roce 2013.

„Tento důležitý krok může posílit práva žen a zlepšit jejich zdraví navzdory právním překážkám, které v zemi přetrvávají,“ reagovala na aktuální rozhodnutí saúdskoarabského ministerstva školství ředitelka globálních iniciativ HRW Minky Wordenová a poukázala zejména na systém mužského opatrovnictví. Zároveň upozornila, že k celkovému zlepšení situace žen v Saúdské Arábii tento dílčí krok nestačí.