Katalánský premiér přes odpor Španělska naplánoval referendum o nezávislosti

Premiér regionální vlády Katalánska Carles Puigdemont oznámil, že Katalánci budou v novém referendu o nezávislosti hlasovat 1. října. Separatistické vedení prosazuje opětovné referendum i přes odpor španělské vlády a justice.

Katalánská vlajka
Zdroj: Reuters Autor: Albert Gea

Podle Puigdemonta budou katalánští voliči odpovídat na otázku: „Přejete si, aby Katalánsko bylo nezávislým státem jako republika?“ Premiér se v reakci na silný nesouhlas španělských úřadů odvolal na „právo uspořádat referendum o sebeurčení“.

Předseda konzervativní španělské vlády Mariano Rajoy již ujistil, že toto zakázané referendum se konat nebude. „Dokud budu premiérem, tak se to nestane,“ prohlásil 27. května.

Katalánská vláda už v listopadu 2014 uspořádala nezávazné lidové hlasování, v němž se pro nezávislost vyslovilo zhruba 80 procent hlasujících. Účast ale činila jen asi 40 procent. Španělské soudy několik katalánských politiků za referendum následně potrestaly dočasným zákazem politické činnosti.

Španělská vláda: Odporuje to ústavě

Katalánský parlament, v němž mají většinu separatistické strany, v listopadu 2015 schválil rezoluci, která požaduje nové referendum. V další rezoluci z loňského října tamní poslanci odhlasovali, že by se plebiscit měl konat nejpozději letos v září. Obě tyto rezoluce posléze anuloval španělský ústavní soud.

Vláda v Madridu snahy Katalánska o samostatnost dlouhodobě odmítá s tím, že to odporuje španělské ústavě. Katalánci jsou ohledně odtržení od Španělska dlouhodobě rozdělení. Podle agentury AFP se v posledním průzkumu 44,3 procenta dotázaných vyslovilo pro a 48,5 procenta proti.

Mnozí Katalánci si stěžují, že jejich bohatý region, produkující zhruba pětinu španělského HDP, odvádí Madridu příliš mnoho na daních, aniž by se mu vrátil odpovídající podíl formou vládních investic.