Ruské tajné služby prý mohou kompromitovat Trumpa. On i Moskva to odmítají

9 minut
Události: Trump a údajné kompromitující materiály
Zdroj: ČT24

Americké tajné služby předložily podle zpravodajské stanice CNN minulý týden budoucímu prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi tajné dokumenty. Podle nich ruské tajné služby tvrdí, že na Trumpa sesbíraly kompromitující materiály osobní i finanční povahy. Podle Trumpa neměly tajné služby dovolit, aby zpráva o jeho údajném zkompromitování byla zveřejněna. Útoky proti sobě přirovnal k praktikám nacistů. Kreml tvrdí, že žádné kompromitující informace na Trumpa nemá.

Nepodložené informace o údajných kompromitujících materiálech v rukou ruských tajných služeb předložili američtí zpravodajci podle CNN minulý týden jak Trumpovi, tak současnému prezidentovi Baracku Obamovi. Byly součástí dokumentů, které se týkaly údajných zásahů Moskvy do loňských amerických prezidentských voleb.

Podle CNN americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) nyní prověřuje důvěryhodnost těchto tvrzení, které jsou údajně založeny hlavně na informacích z ruských zdrojů. Američanům je prý dodal bývalý zaměstnanec britské tajné služby MI6, kterého považují za důvěryhodného. Najmout ho měli Trumpovi republikánští straničtí rivalové a poté Demokratická strana. FBI se odmítla ke zprávě CNN vyjádřit.

18 minut
Horizont: Trumpův a Obamův projev a zveřejněná zpráva tajných služeb
Zdroj: ČT24

Trump reagoval na informace zveřejněné CNN sérií příspěvků na svém twitterovém účtu. „Falešné zprávy – naprostý politický hon na čarodějnice,“ napsal nejprve. Později mimo jiné dodal, že se ho Rusko nikdy nesnažilo ovlivnit a že s ním nemá nic společného.

„Rusko se na mě nikdy nepokusilo naléhat. Nemám s Ruskem nic společného – žádné obchody, žádné půjčky, zkrátka nic,“ uvedl Trump s očividným odkazem na celý 25stránkový dokument, který zveřejnil portál BuzzFeed. Ve zprávě je uvedeno, že Rusko chtělo Trumpa vydírat a že si s ním několik let vyměňovalo informace.

„Volby jsem hladce vyhrál, je dokázané velké hnutí (příznivců), úskoční soupeři se (ale) snaží význam našeho vítězství snížit falešnými zprávami,“ dodal s tím, že je to politováníhodná situace.

Trump dále připomněl, že zmíněnou zprávu, kterou považuje za zaplacenou svými protivníky, Rusko označilo za naprostý výmysl. Stěžoval si také, že by tajné služby neměly dovolit, aby „falešná zpráva“ o jeho údajném zkompromitování unikla na veřejnost. „Žijeme v nacistickém Německu?“ ptá se. 

Sešel se Trumpův právník v Praze s Rusy?

Trump retweetoval i příspěvek svého právníka Michaela Cohena, který na sociální síti zveřejnil fotografii amerického pasu a text: „Nikdy v životě jsem nebyl v Praze.“

Cohen tak reagoval na obvinění, že se v srpnu loňského roku tajně sešel v Praze se zástupci Kremlu, aby s nimi navázal kontakt, a „ke vzájemnému prospěchu“ pak vyměňoval informace. 

Schůzka v Praze se podle zprávy uskutečnila pod krytím organizace Rossotrudničestvo, která zastřešuje propagaci Ruska v zahraničí. Místem setkání měla být pražská kancelář Rossotrudničestva a mezi přítomnými za ruskou stranu mohl být šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov, tvrdí dokument.

Podle investigativního reportéra Janka Kroupy z Českého rozhlasu, který se informacemi ze zprávy zabýval, ale není jasné, zda ke schůzce skutečně došlo. Také reportéři Aktuálně.cz a Respektu tyto informace už od poloviny prosince ověřovali. Policie ani nikdo další však podle nich o schůzce nevěděl a Michael Cohen určitě neprošel pasovou kontrolou v České republice. „Pokud se schůzka odehrála, nepřiletěl do Česka letadlem,“ řekl jim na konci loňského roku vysoce důvěryhodný zdroj z bezpečnostního prostředí.

Podle zveřejněných dokumentů v USA se měl schůzky účastnit zástupce ředitele Ruského centra vědy a kultury Oleg Soloduchin. Ten však schůzku popírá, píšou Aktuálně a Respekt. 

Informace ve zprávě jsou neověřené

 „V té zprávě jsou popsány schůzky mezi lidmi blízkými Donaldu Trumpovi, kupříkladu jeho právníkem Michaelem Cohenem, a ruskými špiony, nebo lidmi pracujícími pro ruské tajné služby, kde si Američané měli objednávat – a dojednávat i způsoby placení – ty hackerské útoky, které posléze následovaly na Demokratickou stranu,“ uvedl také investigativní reportér Kroupa.

„Pokud by toto byla pravda, tak by to znamenalo, že by americký prezident použil rozvědku cizího státu na útok proti svým vlastním lidem a to je pro Američany daleko větší problém, než kdyby existovaly nějaké kompromitující materiály,“ dodal Kroupa. 

7 minut
Investigativní reportér Kroupa z ČRo o české stopě
Zdroj: ČT24

„Jsou to všechno neověřené a neoficiální informace a s tím je nutné k tomu přistupovat,“ upozornil zpravodaj ČT ve Spojených státech Martin Řezníček. Novináři CNN s využitím svých zdrojů v tajných službách na kauze pracovali několik dní. Do případu se zapojil například i Carl Bernstein, který pomohl odhalit aféru Watergate. „Co se z toho vyvine a jak výbušná ta zpráva bude, až se podaří některé věci vyvrátit, či potvrdit, je druhá věc,“ dodal Řezníček.

Server Buzzfeed, který celý dokument zveřejnil, také sám upozornil na chyby, které text obsahuje. Američané si prý po jeho přečtení mohou udělat vlastní názor na nařčení kolující v nejvyšších vládních kruzích.

Zpráva mimo jiné popisuje Trumpova setkání s prostitutkami v moskevském hotelu, kde v minulosti nocoval i Barack Obama, nebo detaily o magnátových korupčních aktivitách v Číně a v dalších rozvíjejících se zemích.

Ruské tajné služby se podle amerických zdrojů věnovaly i Trumpově demokratické rivalce v prezidentských volbách Hillary Clintonové. Její spis obsahoval ale spíše jen odposlechnuté hovory z jejího pobytu v Rusku a informace z dalších komunikačních kanálů než citlivé podrobnosti ze soukromí.

Věc bude jedním z dominantních témat tiskové konference, kterou Donald Trump pořádá poprvé od svého zvolení (ČT24 ji bude vysílat zhruba od 17:00 v přímém přenosu).

Kreml: Je to nesmysl. Na Trumpa nic nemáme

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina označil zprávy amerických médií za „naprostý nesmysl“ a „bulvární čtivo“. „Ne, v Kremlu nemáme kompromitující materiál na Trumpa,“ řekl Dmitrij Peskov podle agentury TASS. „Je to naprostá kachna, naprostý výmysl a naprostý nesmysl. Kreml se nezabývá sbíráním kompromitujících informací,“ zdůraznil Putinův mluvčí a údajné kompromitující informace označil za „pulp fiction“.

Bývalý šéf ruské tajné služby FSB Nikolaj Kovaljov označil údajnou zprávu amerických tajných služeb o kompromitujících materiálech na Trumpa v ruských rukách za pokus vlády končícího prezidenta Obamy zdiskreditovat republikánského nástupce. „Koho by zajímalo sbírat kompromitující informace na člověka, který přijížděl (do Moskvy) pořádat soutěže krásy? Takové praktiky u nás v Rusku nemáme,“ tvrdí někdejší šéf FSB, která je nástupkyní sovětské tajné policie KGB. 

Obama odmítl věc komentovat

„Utajované informace nekomentuji,“ uvedl na dotaz stanice NBC dosluhující prezident Obama po posledním proslovu v úřadu, který pronesl v Chicagu. Zároveň ale vyjádřil naději, že se jeho nástupce „pustí do práce“ a pokusí se zabránit Rusům v dalším zasahování do amerických voleb.

Dokumenty o údajných ruských hackerských útocích Obamovi a Trumpovi minulý týden předložili čtyři zástupci amerických zpravodajských služeb: šéf amerických rozvědek James Clapper, ředitel FBI James Comey, ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Brennan a ředitel Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Mike Rogers.

Tajné služby Trumpovi ukázaly, co o něm koluje po Washingtonu

Podle zdroje ze zpravodajských služeb citovaného CNN zahrnuli představitelé služeb tvrzení Rusů o kompromitujících materiálech do zprávy, aby Trumpa upozornili na spekulace, které v souvislosti s jeho osobou v prostředí tajných služeb, ale i Kongresu a vlády kolují.

Podle tajných služeb kampaň, která měla ovlivnit loňské prezidentské volby ve Spojených státech, nařídil ruský prezident Vladimir Putin. Jejím cílem bylo podkopat demokratický proces v zemi a pošpinit demokratickou kandidátku na prezidenta Hillary Clintonovou.

Trump se americkým prezidentem stane 20. ledna. V minulosti se často vyslovoval pro zlepšení vztahů s Ruskem. Budoucí šéf Bílého domu se netajil ani obdivem k samotnému ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Také ruská hlava státu po Trumpově vítězství v prezidentských volbách uvedla, že chce s novou vládou USA vést „partnerský dialog“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump po jednání s Ruttem ustoupil od hrozeb cly kvůli Grónsku

Americký prezident Donald Trump se domluvil se šéfem NATO Markem Ruttem na rámci budoucí dohody o Grónsku a celé arktické oblasti. Trump to po jednání v Davosu oznámil ve středu večer SEČ na sociální síti Truth Social s tím, že díky tomu nezavede plánovaná dodatečná cla vůči osmi evropským zemím. Podrobnosti ohledně obsahu dohody ovšem nespecifikoval. Rutte uvedl, že s Trumpem ve středu nehovořil o tom, zda Grónsko zůstane součástí Dánského království.
včeraAktualizovánopřed 26 mminutami

Napětí mezi vládou a prezidentem v Polsku roste. Nawrocki využívá práva veta

V Polsku roste napětí mezi vládou a prezidentem. Naposledy hlava státu v tomto týdnu sice podepsala návrh nového rozpočtu, ihned ho ale poslala k ústavnímu soudu. Prezident Karol Nawrocki opakovaně plány vlády blokuje, od nástupu do úřadu už své veto využil třiadvacetkrát.
před 32 mminutami

Trump jednal dle obvyklé taktiky, míní Zahradil. Zájmy má řešit s NATO, říká Lipavský

Americký prezident Donald Trump ve středu večer oznámil, že se s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem dohodl na rámci budoucí dohody o Grónsku a Arktidě. Zároveň odvolal plánované zavedení cel na vybrané evropské státy. Podle experta Motoristů na zahraniční politiku Jana Zahradila Trump postupoval dle své obvyklé taktiky – na úvod jednání nastavil konfrontační rétoriku, od které postupně odstoupil. Bývalý ministr zahraničí Jan Lipavský (za ODS) míní, že bezpečností zájmy USA jsou sice legitimní, Washington by je ale měl řešit v rámci NATO. Svůj pohled na věc v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským přidali také bývalý ministr financí Ivan Pilip a bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer.
před 36 mminutami

Záchranáři na Novém Zélandu pátrají po sesuvu půdy po pohřešovaných

Záchranáři pátrají na Novém Zélandu po sesuvu půdy v tábořišti po několika lidech. Mezi pohřešovanými jsou podle úřadů i děti. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters, podle které Severní ostrov státu sužují silné deště. Tisíce lidí jsou kvůli nepříznivému počasí bez proudu, agentura píše také o evakuacích některých oblastí a uzavření silnic.
před 4 hhodinami

Trump plánuje v Davosu jednat se Zelenským

Americký prezident Donald Trump plánuje ve čtvrtek na okraj Světového ekonomického fóra (WEF) ve švýcarském Davosu jednat se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Šéf Bílého domu se má zúčastnit také vyhlášení charty Rady míru, kterou zakládá. V 09:30 SEČ na fóru vystoupí německý kancléř Friedrich Merz.
před 5 hhodinami

Skvělá příležitost a maraton schůzek, hodnotí dva dny v Davosu Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) na síti X oznámil, že se na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu setkal se šesti prezidenty, pěti premiéry včetně německého kancléře Friedricha Merze, se šéfem NATO Markem Ruttem, s běloruskou opoziční lídryní Svjatlanou Cichanouskou i se špičkami byznysu. Dva dny na ekonomickém fóru podle něj byly „skvělou příležitostí“ sejít se s lídry z celého světa a podpořit export a investice tuzemských firem i do zemí mimo Evropu a vzájemný turistický ruch.
před 10 hhodinami

Jen USA mohou ochránit Grónsko, řekl Trump v Davosu

Spojené státy nadále počítají s tím, že získají Grónsko, nepoužijí k tomu ale sílu, prohlásil na Světovém ekonomickém fóru (WEF) v Davosu americký prezident Donald Trump. Grónsko je autonomním územím Dánska. Večer pak Trump oznámil, že se domluvil se šéfem NATO Markem Ruttem na rámci budoucí dohody o Grónsku a celé arktické oblasti. Díky tomu nezavede dodatečná cla vůči osmi evropským zemím. V Davosu také slíbil, že USA budou vždy stát při Severoatlantické alianci, zároveň ale zpochybnil závazky spojenců k NATO a kritizoval evropské země.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Počet obětí vlakové nehody ve Španělsku vzrostl na 43, pátrání pokračuje

Počet obětí nedělní srážky vlaků na jihu Španělska vzrostl na 43 poté, co záchranáři ve středu odpoledne v troskách nalezli další tělo. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na andaluské úřady. Zásah na místě nadále pokračuje i s využitím těžké techniky. Odbory španělských strojvedoucích zároveň pohrozily stávkou, požadují zajistit bezpečnost na železnici.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...