Americkou Agenturu pro ochranu životního prostředí povede „ropný Scott“

Zvolený americký prezident Donald Trump jmenuje generálního prokurátora Oklahomy Scotta Pruitta šéfem Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA). Oznámil to Trumpův tým. Pruitt v minulosti kritizoval kroky vlády Baracka Obamy v boji proti klimatickým změnám a je zastáncem zmírnění regulací EPA v oblasti těžby ropy a plynu. Jeho nominace podle agentury Reuters potěší ropný průmysl, ale rozhněvá ekologické aktivisty.

Scott Pruitt (uprostřed)
Zdroj: Reuters Autor: Brendan McDermid

„EPA utratila příliš mnoho peněz daňových poplatníků na nekontrolovaných programech zaměřených proti energetickému průmyslu. To mělo za následek likvidaci milionu pracovních míst a ohrožení zemědělců, podniků a průmyslových odvětví,“ praví se v prohlášení, jež Trump vydal v souvislosti Pruittovou nominací.

Pruitt byl velkým odpůrcem Obamova boje proti klimatickým změnám. V roce 2011 se stal generálním prokurátorem státu, který je největším producentem ropy a zemního plynu v USA. S agenturou, kterou se chystá Pruitt vést, vedl již několik soudních sporů. Zažaloval ji kvůli opatřením, jejichž cílem bylo snížit emise skleníkových plynů a zlepšit smogovou situaci.

„Američany nebaví koukat na to, jak se z naší ekonomiky kvůli zbytečným předpisům EPA vytrácí miliardy dolarů. Mám v úmyslu agenturu vést tak, abych hájil odpovědnou ochranu životního prostředí, ale rovněž svobodu amerických firem,“ citoval Pruitta Trumpův tým, podle kterého je schopen učinit přítrž „přehnanému boji proti uhlí“.

Šéfem vnitřní bezpečnosti by mohl být generál ve výslužbě Kelly

Na post ministra vnitřní bezpečnosti se Trump chystá nominovat generála námořní pěchoty ve výslužbě Johna Kellyho. Ten kritizoval dosluhujícího šéfa Bílého domu Baracka Obamu za nedostatečnou ochranu hranic s Mexikem. Velvyslancem v Číně pak má být guvernér státu Iowa Terry Branstad.

Donald Trump a John Kelly
Zdroj: Reuters
Autor: Mike Segar

Kelly při návštěvě Austrálie řekl americké televizní stanici Fox News, že byl požádán o převzetí této prestižní ministerské funkce a že by jmenování do čela úřadu, který vznikl po atentátech 11. září 2001 s cílem chránit americké území, považoval za velkou čest.

Jedná se o třetího generála ve výslužbě, který by měl sloužit v nové americké vládě.

V případě potvrzení jeho nominace Senátem by 66letý Kelly vedl úřad, který má podle Reuters zajišťovat hranice, zvlášť s Mexikem, proti nelegálním přistěhovalcům, ochraňovat prezidenta, koordinovat zpravodajské a protiteroristické služby a řešit i přírodní katastrofy.

Ministra zahraničí oznámí Trump příští týden

Nově zvolený americký prezident Trump hodlá příští týden zveřejnit s napětím očekávané jméno budoucího ministra zahraničí USA. V úvahu podle médií připadá hlavně bývalý prezidentský kandidát za republikány Mitt Romney.

Romney se sám ucházel o prezidentskou funkci, ale v roce 2012 neuspěl v souboji proti Baracku Obamovi. Dalším možným kandidátem je podle amerických novinářů bývalý newyorský starosta Rudy Giuliani.