Cizinci v řadách v bundeswehru? Německo řeší nedostatek vojáků

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová se přes silný odpor snaží prosadit svůj cíl otevřít německou armádu (bundeswehr) cizincům z členských států Evropské unie. Podle agentury DPA to vyplývá z její nové kádrové strategie v ozbrojených silách, které trpí nedostatkem lidí.

Ministryně chce armádu zpřístupnit „novým cílovým skupinám“ a k tomu vytvořit příslušné právní předpoklady. „Bundeswehr zváží možnosti otevřít se občankám a občanům států Evropské unie jako vojačkám a vojákům,“ cituje DPA z třicetistránkového konceptu Leyenové.

Od založení bundeswehru před 61 lety mohou v jeho řadách sloužit pouze němečtí státní příslušníci. S prolomením této zásady počítá už takzvaná Bílá kniha ministerstva obrany, kterou v červenci schválila vláda premiérky Angely Merkelové.

Umožnění služby občanů jiných zemí EU v německé armádě je v souladu se snahou Leyenové více provázat evropské ozbrojené síly. Pro přijetí „unijních cizinců“ do bundeswehru by bylo třeba změnit zákon o službě v armádě, nikoli však ústavu.

Ministerstvo obrany v květnu sdělilo, že je potřeba v následujících sedmi letech získat do armády dalších 14 300 vojáků. Bundeswehr jich má nyní 177 000. Leyenová je přesvědčená, že s její kádrovou strategií se z německé armády stane „konkurenceschopný, moderní a atraktivní zaměstnavatel“.