Le Penová: Výhra Trumpa posílila mé šance na zvolení prezidentkou Francie

Vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách je krokem k novému světu a posílilo šance na mé zvolení prezidentkou Francie ve volbách v příštím roce, řekla BBC předsedkyně francouzské pravicově populistické Národní fronty Marine Le Penová.

„Vítězství Donalda Trumpa je jednoznačně dalším krokem k novému světu, který nahradí starý řád. Toto vítězství je srovnatelné s francouzským odmítnutím evropské ústavy a britským rozhodnutím opustit Evropskou unii… Všechna hlasování jsou jakýmisi referendy proti divoké globalizaci, která byla na národy uvalena a která dnes ukazuje své limity,“ prohlásila Le Penová. 

Francouzi se podle Le Penové budou muset ve volbách rozhodnout, zda chtějí být anglosaskou multikulturní společností, kde postupuje islámský fundamentalismus, nebo nezávislým národem schopným samostatně rozhodovat o svém osudu.

Le Penová: Ruska se není třeba obávat

„Nebo jestli přijmeme, že budeme evropským regionem spravovaným bruselskými technokraty,“ dodala politička. Šéfka Národní fronty označila současnou Evropskou unii za „represivní model“. Ruska se podle ní není třeba obávat, vládu prezidenta Vladimira Putina ocenila jako „odůvodněný protekcionismus“.

Podle odborníků má velkou šanci na zvolení příštím francouzským prezidentem vítěz primárek tradiční pravice, kterým bude zřejmě bývalý premiér Alain Juppé. Ten se v druhém kole volby hlavy státu utká právě nejspíš s Le Penovou. Analytici zmiňovaní BBC předpokládají, že v závěrečném hlasování se politické strany opět sjednotí za protikandidátem Le Penové.