Kyjev má bulvár Václava Havla, jméno si vynutili občané

Kyjevští zastupitelé rozhodli o přejmenování jednoho z městských bulvárů na počest bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla. Oznámil to list Ukrajinska pravda. Jméno českého disidenta, dramatika a politika ponese dosavadní bulvár Ivana Lepse, pojmenovaný po bolševickém revolucionáři a odboráři lotyšského původu.

Václav Havel
Zdroj: (c) Knihovna Václava Havla / Oldřich Škácha

Asi pět kilometrů dlouhý bulvár leží v Solomenském obvodu v západní části třímilionové ukrajinské metropole a vznikl koncem padesátých let minulého století. Podle ukrajinského listu měl být původně nazván jménem posledního komunistického starosty Kyjeva, vědce Valentyna Zhurského.

Proti tomuto jménu se ale postavili místní obyvatelé, kteří loni v prosinci sepsali petici s žádostí pojmenovat bulvár Havlovým jménem. Argumentovali schváleným zákonem, podle něhož mají být na Ukrajině odstraněny všechny monumenty a připomínky komunistického režimu ve veřejném prostoru. Petici podpořilo i nemálo uživatelů sociálních sítí.

Městská rada návrh na pojmenování ulice po Zhurském ještě koncem loňského roku zamítla a ve čtvrtek potvrdila definitivní název bulvár Václava Havla.