Islamisté zaútočili na Sindžár, snaží se rozmělnit síly Kurdů a Iráčanů

Kurdské jednotky zastavily útok radikálů z Islámského státu (IS) v severoiráckém Sindžáru. Oznámily to zdroje z provincie Ninive, kde toto středisko komunity jezídů leží. Irácké úřady také oznámily, že se podařilo porazit radikály v kurdském Kirkúku. IS na obou místech rozpoutal boje, aby odčerpal irácké vojáky a jejich kurdské spojence z hlavní mosulské fronty.

Pešmergové během operace proti IS
Zdroj: Reuters Autor: Azad Lashkari

IS ve svém prohlášení zveřejněném na internetu oznámil, že zaútočil na pozice kurdských pešmergů u západního vjezdu do severoiráckého Sindžáru. Místní starosta Mahma Xelil přiznal, že to byl nejprudší úder na město od roku 2014, kdy IS začal zabírat sever Iráku. Radikálové tehdy v Sindžáru pozabíjeli muže, unesli děti a z žen si udělali otrokyně. Kurdové oblast vybojovali zpět před rokem.

Podle Xelila v dvouhodinovém boji padlo 15 členů IS a Kurdové zničili mnoho jejich automobilů. Mezi pešmergy jsou dva ranění.

V pátek IS rozpoutal útoky v kurdském městě Kirkúk, které leží asi 170 kilometrů od Mosulu. Guvernér stejnojmenné provincie v pondělí oznámil, že irácké jednotky s útočníky skoncovaly a že v bojích padlo 74 radikálů. „Skončilo to a život se vrátil do normálu,“ řekl guvernér Nadžmaddín Kárín. Velitel útočníků byl podle něj zatčen a při výslechu přiznal, že do operace v Kirkúku IS nasadil stovku lidí ze spících buněk této organizace.

Podle iráckých úřadů boje trvaly tři dny a musel být vyhlášen zákaz nočního vycházení. Kromě členů IS padlo dalších 46 lidí, z nichž většina byli vojáci a policisté.

Video Studio ČT24
video

Editor ČRo Plus Novotný: Dobývání Mosulu bude trvat týdny

Iráčané vyšetřují nálet na mešitu v Dakúku 

Irácké speciální jednotky ostřelují pozice radikálů z Islámského státu (IS) u Mosulu. Jsou u města Bartalla, vzdáleného asi 15 kilometrů východně od Mosulu. Podle iráckého generála Hajdara Ubajdího jednotky z Bartally postupují do okolních vesnic, ale narážejí na bomby rozmístěné na silnicích a na palbu radikálů.

Iráčané kromě toho vyšetřují incident z minulého týdne, při němž byla při náletu zasažena ženská část mešity v Dakúku a zemřela v ní asi desítka civilistů.

Nad Irákem létají jenom letadla mezinárodní koalice, která poskytuje irácké armádě podporu v boji, nebo iráckého letectva. Mluvčí americké armády John Dorrian řekl, že koalice si je jistá, že její letadla na civilisty v Dakúku neútočila. Irácká vláda případ stále vyšetřuje.

/*json*/{"map":{"lat":35.240972435088125,"lng":44.38630998100962,"zoom":10,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":35.084521856439686,"lng":44.32365417447727,"type":"1","description":"Dakúk"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/