Polsko couvlo od nákupu francouzských vrtulníků, Hollande zrušil cestu do Varšavy

Polská vláda nečekaně zrušila kontrakt na nákup vrtulníků od francouzské společnosti Airbus. Místo francouzských strojů chce kabinet Beaty Szydlové vrtulníky od amerického výrobce Lockheed Martin. Airbus považuje krok konzervativní polské vlády za bezprecedentní a žádá odškodné. Polská opozice kvůli rozhodnutí, po němž odložil návštěvu Polska francouzský prezident, iniciovala vytvoření parlamentní vyšetřovací komise.

Vrtulník Caracal společnosti Airbus
Zdroj: ČTK/AP Autor: Bob Edme

Kontrakt podepsaný minulou středopravou vládou předpokládal, že Varšava nakoupí 50 vrtulníků EX 725 Caracal v hodnotě 3,1 miliardy eur (83,7 miliard Kč). Podle současného kabinetu ale francouzská nabídka nezajišťuje bezpečnost Polska. „Spíše naopak. Vytvářely jisté bezpečnostní riziko pro Polsko,“ míní náměstek ministra vnitra Radoslaw Domagalski-Labedzki.

Americké stroje se mají montovat i opravovat v Polsku

Polská vláda se chce nově přeorientovat na americké výrobce. Chce koupit 21 vrtulníků Black Hawk od společnosti Sikorsky, která je součástí Lockheed Martin. Ministr obrany Antoni Macierewicz hájil tento krok mimo jiné faktem, že stroje budou vyráběny v závodě ve městě Mielec na jihovýchodě Polska, což přispěje k růstu zaměstnanosti.

Nová pracovní místa podle něj navíc vzniknou v chystaném servisním středisku vrtulníků u Lodže, k čemuž by prý v případě zakoupení caracalů nedošlo.

Video Události
video

Události: Polsko už nechce vrtulníky z Francie

Airbus žádá náhradu, opozice vyšetřovací komisi

Největší evropský výrobce letadel se s nečekanou ztrátou lukrativní zakázky nehodlá smířit bez boje. Šéf společnosti Airbus Helicopters Guillaume Faury popřel, že by společnost jednala při plnění kontraktu „ve zlé víře“, jak naznačil Macierewicz s tím, že firma měla v úmyslu převzít zmíněný servisní závod.

„Takto s námi ještě žádná vláda nikdy nejednala. Budeme požadovat náhradu,“ oznámil ředitel skupiny Airbus Tom Enders, podle něhož polská vláda dlouhé měsíce Airbus vodila za nos.

Náhlá změna vyvolala otazníky nad tím, zda je polská vláda důvěryhodným partnerem pro zahraniční firmy. Předseda opoziční Občanské platformy (PO) Grzegorz Schetyna oznámil, že jeho strana požaduje zřízení vyšetřovací komise, neboť dohoda s Američany byla uzavřena „bez řádné soutěže, pravidel a otevřenosti“. „Není jasné, z čeho vyplynula ta rozhodnutí a kdo za nimi stojí,“ řekl Schetyna.

Liberální polská média spekulují, že vládní straně Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského jde v celé kauze mimo jiné o zachování přízně voličů, neboť američtí výrobci budou na rozdíl od Airbusu vrtulníky montovat v regionu, kde má silnou voličskou podporu právě PiS a kde vzniknou nová pracovní místa.

Ztroskotání polského obchodu s Airbusem ovlivnilo i politické vztahy obou zemí. O situaci společně telefonicky hovořili šéfové diplomacií a prezident Francois Hollande zrušil svou návštěvu Polska plánovanou na čtvrtek. Francouzská vláda dokonce do Varšavy vzkázala, že se kvůli zastaralosti polských vzdušných sil obává ohrožení „konceptu evropské obrany“.