Šéf luhanských povstalců byl těžce zraněn při pokusu o atentát

Šéf luhanských povstalců Igor Plotnickij přežil pokus o atentát. Z incidentu vyvázl s těžkým zraněním. Nálož vybuchla u Plotnického auta, jeden jeho tělesný strážce explozi nepřežil, další dva jsou zranění. Plotnickij byl převezen do nemocnice v Luhansku. Informační středisko luhanských povstalců potvrdilo, že šlo o atentát.

Igor Plotnickij
Zdroj: ČTK/ITAR-TASS/Krasilnikov Stanislav

Ruská agentura Interfax oznámila, že Plotnického život není v ohrožení, ale jeho zranění jsou vážná a musel být operován. Separatistické zdroje uvádějí, že po atentátu lékaři zraněnému operovali játra a slezinu, z nichž odstranili střepiny.

Kyjev spojitost s atentátem popřel, jde prý o mocenský boj mezi povstalci

Generální prokuratura „lidové republiky“ v Luhansku oznámila, že z atentátu je podezřelá ukrajinská diverzní skupina a čin se vyšetřuje jako terorismus. Kyjev ale jakoukoli účast popřel. „Ukrajinská strana s atentátem nemá nic společného, bylo by to absolutně nelogické, protože to neřeší jediný problém,“ řekl na tiskové konferenci v Kyjevě prezidentský mluvčí Oleksandr Motuzjanyk.

Podle Kyjeva je útok na šéfa luhanských separatistů projevem mocenského boje mezi separatistickými skupinami, který v minulosti nejednou vyústil v ozbrojené střety. Na povstaleckém území podle ukrajinských médií mezi sebou soupeří velitelé separatistů, militantní kozáci, ultraortodoxní pravoslavné milice a skupiny kriminálníků.

Povstalci po atentátu vydali prohlášení, že jejich věrnost loňským mírovým smlouvám z Minsku není útokem na Plotnického nijak oslabena. „Provokacím protivníka nepodlehneme, o obnovení přímé vojenské konfrontace z naší strany nemůže být řeči,“ praví se v prohlášení luhanské „armády“.

/*json*/{"map":{"lat":49.19913835776868,"lng":35.15126381464847,"zoom":6,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":48.64742780553354,"lng":39.462889954447746,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Plotnickému, který je bývalým majorem sovětské armády, je 52 let a v minulosti velel skupině proruských rebelů. V roce 2014 byl zvolen do čela samozvané Luhanské lidové republiky. 

Agentura AFP připomíná, že loni v prosinci byl při výbuchu svého automobilu zabit velitel kozáckých jednotek, které bojovaly po boku proruských separatistů na východě Ukrajiny, Pavel Dremov. Povstalci tehdy z tohoto útoku obvinili ukrajinské ozbrojené síly. Podobným způsobem přišel loni v květnu o život i jiný známý velitel proruských povstalců ve východoukrajinské Luhanské oblasti Alexej Mozgovoj.

Východem Ukrajiny zmítá dva roky konflikt mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty, jež podle Kyjeva podporuje Rusko. V bojích zemřelo podle OSN 9500 lidí a 1,5 milionu osob kvůli nim odešlo z domovů.