Turecký ministr zahraničí se opřel do Rakouska

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu se tvrdě obořil na Rakousko, které označil za „metropoli radikálního rasismu“. Reagoval tak na výzvu rakouského kancléře Christiana Kerna, aby Evropská unie ukončila přístupová jednání s Tureckem.

Video Zprávy v 16
video

Vztahy Turecka s Rakouskem a Německem

Šéf rakouské vlády Christian Kern ve čtvrtek stanici ORF řekl, že „demokratické standardy Turecka zdaleka nedostačují k tomu, abychom mohli jeho vstup (do EU) ospravedlnit“.

Výzvu k pozastavení přístupových jednání zdůvodnil rozsáhlými čistkami v armádě, státní správě a školství, které tam pokračují po nezdařeném červencovém pokusu o vojenský převrat. Kromě politické situace je podle něj překážkou také hospodářská situace země. Kernův požadavek podpořili i rakouští ministři zahraničí a obrany.

Bývalý rakouský kancléř Christian Kern
Zdroj: Reuters

„Myslím si, že to určitě souvisí s tím, jakou část politického prostoru si čím dál více zabírá FPÖ, tedy pravicoví populisté pod vedením Stracheho a s velmi silným prezidentským kandidátem (Hofer). Každá z těch významných stran se pokouší to téma uchopit, aby ubrala prostor druhým,“ prohlásil exšéf zelených Ondřej Liška, který nyní žije ve Vídni, s tím, že motivů ale bude více.

Kdyby bylo Turecko bývalo už dříve fungovalo jako nyní, přístupové rozhovory by asi nikdy zahájeny nebyly, míní Liška. Zdůraznil přitom malý respekt ke svobodám a občanským právům.

Šéf turecké diplomacie Çavuşoglu podle agentury Reuters v rozhovoru, který poskytl televizní stanici TGRT Haber, označil Kernovy výroky za „hnusné“ a všechny je důrazně odmítl.

video Liška: Ve slovech rakouského kancléře cítím pragmatismus
Video Události, komentáře
video

Liška: Ve slovech rakouského kancléře cítím pragmatismus

Kritiku tureckého ministra zahraničí pak ostře odmítl šéf rakouské diplomacie Sebastian Kurz. Ankaru vyzval, aby „mírnila výběr slov i své činy a aby se soustředila na své domácí úkoly“. 

Vídeňský místostarosta Johann Gudenus požaduje zákaz vstupu do Rakouska pro tureckého prezidenta, ministra zahraničí a ministra pro evropské záležitosti, informovala agentura APA. Člen pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) a náměstek vídeňského primátora Gudenus zároveň oznámil, že 12. září společně s obyvateli města velkolepě oslaví 333. výročí osvobození Vídně od tureckého obležení.

K ukončení vstupních rozhovorů s Ankarou už dříve vyzvali také jiní evropští politici. Čistky po zmařeném pokusu o převrat v Turecku jsou totiž podle nich namířené nejen proti účastníkům puče, ale i proti odpůrcům prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Napjaté jsou i vztahy mezi Ankarou a Berlínem. Podle německého ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera neexistuje v tuto chvíli mezi oběma stranami ani základ pro dialog.

Video Události
video

Vztahy Turecka s Rakouskem a Německem se zhoršují