Střelba v přímém přenosu: Nový fenomén sociálních sítí

Když byl Philando Castile postřelen minnesotským policistou, první reakcí jeho přítelkyně bylo začít incident živě vysílat na sociálních sítích. „Jen jsem chtěla, aby každý viděl pravdu,“ komentovala později událost. „… Aby každý viděl, jak se k nám policie chovala.“ Video dokumentující incident Facebook dočasně stáhl, aby ho později opět zpřístupnil. I to dokládá dilema, s jakým internet balancuje mezi hájemstvím on-line svobody a snahou digitální proud usměrnit.

Protesty proti policejním zásahům proti černochům v New Yorku
Zdroj: Angel Zayas/Pacific Press via ZUMA Wire

Zmíněné video zhlédlo během necelého dne 3,2 milionu lidí. Prostřednictvím živých záběrů se na sociálních sítích objevila také čtvrteční střelba v Dallasu, která narušila protesty spuštěné právě policejními zásahy proti černochům.

Živá videa se na sociálních sítích začínají objevovat v čím dál větší míře, a to zejména poté, co před několika měsíci tuto možnost dal všem svým 1,6 miliardy aktivních uživatelů Facebook. Právě provozovatel největší sociální sítě na světě však ukazuje jistou bezradnost v situacích, kdy lidé takto vysílají kontroverzní, násilný nebo jinak závadný obsah. 

 

Zmiňované video zachycující postřeleného muže bylo později ze sociální sítě smazáno. Facebook nepotvrdil, že šlo o zásah jeho zaměstnanců, záznam se však později znovu na síti objevil, tentokrát již s upozorněním, že jde o materiál ukazující drastické záběry.

Společnost Facebook nyní čelí kritice svých uživatelů a nově vyvstalým otázkám ohledně pravidel pro sdílení živých videí. Mluvčí Facebooku událost označil za technický problém, který vyřešili ihned, jak to bylo možné, a současně se omluvil za dočasnou nedostupnost videa.

Včera vysílala v Minnesotě živě na Facebooku žena jménem Diamond Reynolds těsně poté, co byl její snoubenec Philando Castile ve svém autě postřelen policistou. Philando později na následky svého zranění zemřel. Celou událost sledovala ze zadního sedadla auta i Diamondina čtyřletá dcera.
Soucítím s Castilovou rodinou a všemi dalšími, které byly vystaveny takové tragédii. V myšlenkách jsem také se všemi členy facebookové komunity, kteří jsou těmito událostmi hluboce znepokojeni.
Záběry, které jsem tento týden viděl, jsou velmi znepokojující a lámou mi srdce. Současně vrhají světlo na obavy, se kterými miliony členů naší komunity denně žijí. Ač doufám, že už nikdy podobné záběry jako ty od Diamond neuvidím, připomínají nám, proč je tak důležité budovat otevřenější a propojenější svět – a že je před námi ještě hodně dlouhá cesta,“ napsal na svůj profil zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg.

Bojovat proti závadnému materiálu jde jen těžko

Společnost už dříve uvedla, že „pokud někdo při používání Facebook Live porušuje zásady komunity, snažíme se tato vysílání co nejrychleji ukončit“. To se však v praxi příliš nedaří, taková videa Facebook odstraňuje se zpožděním, kdy již kolují dalšími internetovými kanály.

 Tak tomu bylo i v nedávném případu, kdy se francouzský sympatizant Islámského státu bezprostředně poté, co zavraždil policistu a jeho partnerku, živě přes Facebook ptal, co má udělat s jejich dítětem, které držel jako rukojmí. Na dvanáctiminutovém videu rovněž vyhrožoval útoky na fotbalové Euro.

 Obdobně zasáhl Facebook proti střelci, který v americké Virginii zaútočil na reportérku Allison Parkerovou a fotografa Adama Warda. Na videích bylo viditelné, jak střelec na oběti míří zbraní a rovněž jak ze zbraně střílí. Útočníkův účet byl ze sociálních sítí během několika minut odstraněn. A podobně postupoval i Twitter.

Nevhodný obsah nemíjí ani Twitter

Přes síť krátkých zpráv Twitter se živé video šíří ještě déle než na Facebooku, a to prostřednictvím služby s názvem Periscope. Právě přes něj se však do světa dostal například přenos znásilnění mladé sedmnáctileté dívky. Přes internet jej vysílala o rok starší žena – partnerka muže, který dívku znásilňoval.

Na Periscopu se rovněž objevilo i video z Francie zobrazující sebevraždu. V přímém přenosu ho sledovalo více než tisíc lidí. Jeho autorkou byla devatenáctiletá dívka, která se rozhodla ukončit svůj život poté, co se předtím stala obětí znásilnění.