Odvolací soud potvrdil 16 let vězení pro kapitána lodi Costa Concordia

Šestnáct let vězení za smrt 32 pasažérů platí. Italský odvolací soud potvrdil verdikt pro bývalého kapitána Franceska Schettina, který je odpovědný za ztroskotání výletní lodi Costa Concordia z roku 2012. Proti původnímu rozsudku se Schettino odvolal a žádal plné osvobození. Odvolal se i státní žalobce, který naopak požadoval trest 26 let vězení.

Odvolací soud podle italského tisku zakázal Schettinovi po propuštění z vězení pět let pracovat v námořnickém oboru. Nařídil mu také zaplatit soudní výlohy.

Luxusní výletní parník Costa Concordia s více než 4200 lidmi na palubě ztroskotal u italských břehů v noci 13. ledna 2012, když najel na mělčinu a částečně se převrátil. Vrak 290 metrů dlouhé lodi byl z blízkosti ostrova Giglio odtažený na konci roku 2014.

Costa Concordia v Janově
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Antonio Calanni

Pětapadesátiletý Schettino se za havárii zodpovídal jako jediný člen posádky. Původně měli před soudem stanout i další lodní důstojníci, ti se ale procesu vyhnuli díky tomu, že s prokuraturou uzavřeli dohodu o vině a trestu.

Italská společnost Costa Crociere, která loď provozovala, nabídla rodinám obětí odškodnění, každé ve výši 11 tisíc eur (300 tisíc korun). Třetina přijala, zbytek se soudí o vyšší částky.