Za obnovení bojů v Aleppu mohou povstalci i Asad, míní Bílý dům

Podle mínění Bílého domu přispěly k současnému obnovení krvavých bojů v syrském Aleppu obě strany konfliktu, tedy povstalci i vláda prezidenta Bašára Asada. Američané také vyzvali Moskvu, aby Asada přesvědčila k dodržování příměří. 

Násilí panující v Aleppu podle mluvčího Bílého domu Joshe Earnesta Spojené státy znepokojuje a Washington se snaží diplomatickými kanály přimět obě strany k jeho ukončení.

Na zhoršení situace nesou podle něj vinu jak syrská vláda, tak povstalci. USA chtějí obě strany přimět k dodržení toho, k čemu se zavázaly v minulosti.

Pro Sýrii bylo v únoru vyjednáno příměří, které je ale od konce dubna vážně porušováno. Nejtěžší boje probíhají právě v Aleppu, kde od 22. dubna zahynulo na 280 civilistů a byla zasažena dvě zdravotnická zařízení.

Vybombardovaná nemocnice Kuds
Zdroj: Reuters
Autor: Abdalrhman Ismail

Minulou středu byla při náletu zasažena nemocnice v povstalci ovládané části města. Bombardování nepřežilo nejméně padesát lidí. K druhému incidentu v Aleppu došlo právě dnes, kdy Rada bezpečnosti OSN jednohlasně schválila rezoluci o ochraně nemocnic a zdravotnického personálu v místech bojů. 

Rusko podle Earnesta může a mělo by přimět Asadův režim k tomu, aby dodržel, k čemu se zavázal. Je prý třeba prezidenta přesvědčit, že dodržení příměří je zásadní věc.

Na zklidnění závisí osud mírových rozhovorů, které byly v dubnu přerušeny, ale mají v květnu pokračovat. Opozice z nich odešla právě kvůli obnoveným bojům.