Francouzská vláda chce kvůli Euru prodloužit výjimečný stav

Francouzská vláda navrhuje prodloužit výjimečný stav zavedený loni v listopadu po pařížských teroristických útocích o další dva měsíce, tedy do 26. července. Premiér Manuel Valls to zdůvodnil pořádáním fotbalového mistrovství Evropy, které se bude ve Francii konat od 10. června do 10. července.

Fotbalový stadion v Marseille
Zdroj: Reuters Autor: Jean-Paul Pelissier

„Výjimečný stav nemůže trvat věčně, ale co týče takových velkých akcí, jako je Euro 2016 nebo Tour de France 2016, rozhodli jsem se – já, prezident a ministr vnitra – že je třeba ho prodloužit,“ prohlásil Valls ve francouzském rozhlase.

Opatření, které je trnem v oku ochráncům lidských práv, platí od teroristických atentátů, které si 13. listopadu v Paříži vyžádaly 130 obětí. Původně mělo skončit 26. února, ale deset dní před tím schválil parlament žádost vlády o tříměsíční prodloužení.

Policisté hlídkující v Paříži
Zdroj: Reuters
Autor: Gonzalo Fuentes

Na základě výjimečného stavu ve Francii může kupříkladu policie i bez soudního povolení provádět ve dne i v noci razie či zabavovat i legálně pořízené zbraně. Úřady mohou nařizovat domácí vězení a zakazovat radikální organizace, mazat webové stránky nebo rušit veřejná shromáždění. Od listopadových atentátů hlídkují v ulicích vedle policistů i ozbrojení vojáci.

Ochránci lidských práv vidí v podmínkách výjimečného stavu ohrožení demokracie. Své znepokojení již několikrát sdělilo Paříži i vedení Rady Evropy (RE). Francouzská Liga pro lidská práva (LDH) začátkem roku požádala nejvyšší právní autoritu v zemi, aby se výjimečný stav zrušil, nebo aspoň omezil. Státní rada to ale odmítla.

Od zavedení výjimečného stavu provedli policisté asi 3,5 tisíce razií a zatkli na 400 lidí. Podle šéfa Europolu ale není jisté, jestli se podařilo pochytat všechny komplice vrahů z 13. listopadu.

Už žádný Bataclan. Zvláštní jednotky trénují na nejhorší

Francouzské speciální jednotky mezitím hledají novou taktiku. „Víme, že během velkých teroristických útoků přijde většina obětí o život během prvních minut. Obzvlášť jasně nám to ukázal útok v Bataclanu,“ konstatoval francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve.

V Bataclanu trvalo policejnímu komandu téměř tři hodiny, než zahájilo akci. Navíc vázla i koordinace. Podle svědectví jednoho z velitelů mohla daleko dřív zaútočit armádní jednotka, rozkaz ale nepřišel. Podle nové strategie musí být speciální síly na místě do dvaceti minut, ať už teroristi udeří kdekoliv v zemi.

Video Události
video

Události: Francie prodlouží výjimečný stav